X

Rameny instant zawstydziły warszawskie lokale

Podczas, gdy David Chang ogłosił koniec ramenu już wieki temu, my do znudzenia jesteśmy nim… zafascynowani. Po przetestowaniu mocnych tokijskich miejscówek (i tych trochę gorszych też) przyszedł czas na regionalne rameny w wersji instant ze słynnego Shin-Yokohama Rāmen Museum. O samym miejscu jeszcze się trochę rozpiszemy, ale jesteśmy pod tak dużym wrażeniem jakości zakupionych suvernirów, że znowu zgrzeszymy generalizacją – lepszy dobry instant z Japonii niż kiepski (chociaż ręcznie robiony) ramen z Polski 😉

Muszę przyznać, że dotąd z dużym powodzeniem wypierałam wspomnienia radosnego chrupania suchego makaronu z tzw. „chińskiej zupki”, a przetworzone do granic możliwości produkty stały się reliktem grzesznej przeszłości 😉 Ale kiedy zobaczyłam te półki obstawione ramenami marzeń ręce same wyciągnęły się po nie, a oczy przymknęły na zabójczą cenę (600 yenów=ok.20zł) za sztukę. Kiedy otworzyłam opakowania rzeczywistość przerosła moje oczekiwania – japońskie zupy instant to pełen wypas: skoncentrowany wywar i (uwaga!) świeży, a nie suszony makaron! O naszpikowanych chemią proszkach zapomnijcie – to nie ta bajka.

Do przetestowania wybrałam trzy rodzaje: shio (z solą), shoyu (sosem sojowym) i miso. Od siebie dodałam tylko szczypiorek i jajko – minimalistycznie, ale z klasą 😉

Tonkotsu ramen

Kumamoto ramen (熊本ラーメン) to jak nazwa wskazuje specjalność miasta Kumamoto (wyspa Kyushu, południe Japonii). Wywar na śwince (tonkotsu) z mocnym posmakiem prażonego czosnku. Makaron prosty, raczej z tych grubszych, o dość jasnej barwie i bardzo sprężystej konsystencji (nama). Ta wersja instant pochodzi z jednej z najlepszych ramenya – Komurasaki (こむらさき). Niestety w praktyce aromat zupy był bogatszy niż jej smak.

Shoyu ramen

Intensywnie słony ramen ze świeżym makaronem (nama) i moim absolutnie ulubionym dodatkiem – fermentowanym bambusem (smakuje lepiej niż brzmi;) To jedna z opcji dostępnych w ramenya Sumire (すみれ) – generalnie specjalizującej się w miso ramen.

Shio ramen

Jedyny ramen instant z wybranych przeze mnie, który zawierał suchy makaron. Na szczęście smak wywaru był naprawdę intensywny – przyprawienie samą solą sprawia, że nie da się zamaskować ewentualnych mankamentów i wywar musi być naprawdę uczciwy. To kolejna wersja z ramenya Sumire (すみれ).

Zobacz te inne rameny na Pyzie:

Jeśli wybieracie się do Japonii, koniecznie ściągnijcie na swojego smartfona aplikację Tłumacz Google (na Androida lub iOS). Po ściągnięciu japońsko-angielskiego słownika offline, będziecie mogli korzystać z aparatu do tłumaczenia etykiet, znaków czy całych bloków tekstu – wszystko bez konieczności dostępu do internetu. Magia!

Podobne wpisy