main

RestauracjeZakupy

Rameny instant zawstydziły warszawskie lokale

Wiktoria Górecka - 2017-03-20

Podczas, gdy David Chang ogłosił koniec ramenu już wieki temu, my do znudzenia jesteśmy nim… zafascynowani. Po przetestowaniu mocnych tokijskich miejscówek (i tych trochę gorszych też) przyszedł czas na regionalne rameny w wersji instant ze słynnego Shin-Yokohama Rāmen Museum. O samym miejscu jeszcze się trochę rozpiszemy, ale jesteśmy pod tak dużym wrażeniem jakości zakupionych suvernirów, że znowu zgrzeszymy generalizacją – lepszy dobry instant z Japonii niż kiepski (chociaż ręcznie robiony) ramen z Polski 😉

Muszę przyznać, że dotąd z dużym powodzeniem wypierałam wspomnienia radosnego chrupania suchego makaronu z tzw. „chińskiej zupki”, a przetworzone do granic możliwości produkty stały się reliktem grzesznej przeszłości 😉 Ale kiedy zobaczyłam te półki obstawione ramenami marzeń ręce same wyciągnęły się po nie, a oczy przymknęły na zabójczą cenę (600 yenów=ok.20zł) za sztukę. Kiedy otworzyłam opakowania rzeczywistość przerosła moje oczekiwania – japońskie zupy instant to pełen wypas: skoncentrowany wywar i (uwaga!) świeży, a nie suszony makaron! O naszpikowanych chemią proszkach zapomnijcie – to nie ta bajka.

Do przetestowania wybrałam trzy rodzaje: shio (z solą), shoyu (sosem sojowym) i miso. Od siebie dodałam tylko szczypiorek i jajko – minimalistycznie, ale z klasą 😉

Tonkotsu ramen

Kumamoto ramen (熊本ラーメン) to jak nazwa wskazuje specjalność miasta Kumamoto (wyspa Kyushu, południe Japonii). Wywar na śwince (tonkotsu) z mocnym posmakiem prażonego czosnku. Makaron prosty, raczej z tych grubszych, o dość jasnej barwie i bardzo sprężystej konsystencji (nama). Ta wersja instant pochodzi z jednej z najlepszych ramenya – Komurasaki (こむらさき). Niestety w praktyce aromat zupy był bogatszy niż jej smak.

Shoyu ramen

Intensywnie słony ramen ze świeżym makaronem (nama) i moim absolutnie ulubionym dodatkiem – fermentowanym bambusem (smakuje lepiej niż brzmi;) To jedna z opcji dostępnych w ramenya Sumire (すみれ) – generalnie specjalizującej się w miso ramen.

Shio ramen

Jedyny ramen instant z wybranych przeze mnie, który zawierał suchy makaron. Na szczęście smak wywaru był naprawdę intensywny – przyprawienie samą solą sprawia, że nie da się zamaskować ewentualnych mankamentów i wywar musi być naprawdę uczciwy. To kolejna wersja z ramenya Sumire (すみれ).

Zobacz te inne rameny na Pyzie:

Jeśli wybieracie się do Japonii, koniecznie ściągnijcie na swojego smartfona aplikację Tłumacz Google (na Androida lub iOS). Po ściągnięciu japońsko-angielskiego słownika offline, będziecie mogli korzystać z aparatu do tłumaczenia etykiet, znaków czy całych bloków tekstu – wszystko bez konieczności dostępu do internetu. Magia!