main

Przepisy

Azjatyckie śniadanie: tamago kake gohan

Piotr Górecki - 2018-01-24

To jedno z moich ulubionych śniadań, a przygotowuję je w 5 sekund: wystarczy ugotowany ryż i surowe jajko. Po kilku ruchach pałeczkami powstaje z nich japońskie tamago kake gohan (卵かけご飯), w skrócie nazywane TKG. Niestety sama wizja połączenia tych dwóch składników odbiera apetyt większości znanych mi osób, a szkoda – czasami sedno smaku kryje się w prostocie.

Jajko i ryż to oczywiście wersja minimalistyczna TKG, ale bardziej złożone nie wymagają wiele więcej zaangażowania. Wystarczy dodać w dowolnych kombinacjach: sos sojowy, zieloną część dymki, cienkie paseczki nori (kizami nori, 刻み海苔), algi hijiki (ヒジキ) posypki furikake (り掛け), intensywnie słono-kwaśne morele japońskie umeboshi (梅干) czy kiszonki, po cichutku wegetujące w lodówce.

Tamago kake gohan
(卵かけご飯)

Składniki

  • 200g ugotowanego ryżu (najlepiej japoński krótkoziarnisty, ale popularny średnioziarnisty też będzie dobry)
  • 2 jaja kurze
  • sos sojowy
tamago kake gohan (卵かけご飯)
tamago kake gohan (卵かけご飯)

Sposób przygotowania

Jeśli chcemy, aby surowe jajko ścięło się musimy zastosować gorący ryż, ale nie jest to regułą – niektórzy Japończycy lubują się w daniach o śliskiej konsystencji, określanej dżwiękonaśladowczym wyrażeniem neba neba (ネバネバ). Jeśli więc i wy lubicie kontrast między sprężystymi ziarnami ryżu, lepkim żółtkiem i śluzowatym białkiem idźcie na całość i podajcie TKG na zimno!

Klasycznie stosowane są dwa podstawowe podejścia do przygotowywania tego dania: możemy rozbełtać jajko z preferowaną ilością sosu sojowego w osobnej miseczce (ok. tak robi 60% Japończyków) lub wbić jajko bezpośrednio na ryż. Ja komplikuję sobie życie łącząc obie opcje w jedną:

Wpierw oddzielam jedno żółtko i zanurzam je w małej miseczce wypełnionej sosem sojowym, aby nabrało smaku i bursztynowego koloru. Resztę jajek (2 białka i 1 żółtko) rozbełtuję wraz z 1 łyżeczką sosu sojowego i przelewam do ryżu. Mieszam szybko pałeczkami, a na koniec dodaję jeszcze zamarynowane w sosie sojowym żółtko. Nie żałuję dodatków, dzięki którym moje TKG za każdym razem smakuje trochę inaczej.

tamago kake gohan (卵かけご飯)
tamago kake gohan (卵かけご飯)
tamago kake gohan (卵かけご飯)
tamago kake gohan (卵かけご飯)