main

PoradnikiSkładnikiZakupy

Wielki test sosów Sriracha

Wiktoria Górecka - 2017-11-19

Przyznajemy się! Zabraliśmy się do tego testu z wypiekami na twarzy, motywowani nieposkromioną ciekawością – jak to jest w jednej chwili spróbować blisko dwudziestu sosów chili typu Sriracha? Na dodatek niektóre z nich jeszcze przed chwilą stały na sklepowej półce w Tajlandii i trafiły do nas dzięki najlepszym na świecie czytelnikom!

Do pseudo-obiektywnego pomiaru potrzebowaliśmy około 80 powtórzeń (wielokrotne porównania) oraz… miski pełnej niesolonego ryżu do mało wyrafinowanego oczyszczania kubków smakowych. W efekcie uzyskaliśmy ranking oparty na bardzo subiektywnych wrażeniach zmysłowych w połączeniu z analizą składu. Ten ostatni element testu jest szczególnie ważny, ponieważ wierzymy w potęgę wyboru portfelem – rezygnując z produktów z kontrowersyjnym składem świadomie kształtujemy polski rynek spożywczy. Choć odrobinę.

Tajska historia sosu pozostaje w cieniu Srirachy z kogutkiem

Zacznijmy jednak od początku, czyli zagmatwanej historii słynnego sosu Sriracha (ซอสพริกศรีราชา). Jego nazwa pochodzi od regionu i miasta położonego na wschodnim wybrzeżu Zatoki Tajskiej, zapisywanego oficjalnie Si Racha (ศรีราชา) i ten sposób wymowy jest moim zdaniem najbardziej sexy. Sos przygotowywany jest z dość dużych papryczek chili, o bogatym smaku, zwanych prik chee fah (พริกชี้ฟ้า). Najsłynniejsza marka w Tajlandii to Sriraja Panich, niestety nieodstępna w Polsce, gdzie z kolei nie brakuje tajskich sosów o znacznie gorszym składzie (konserwanty, zagęstniki, wzmacniacze smaku).

Tajska historia sosu pozostaje jednak w cieniu najbardziej popularnej Srirachy z kogutkiem na opakowaniu, pochodzącej z…. Kalifornii. Jej początki sięgają lat 70, kiedy wietnamski uchodźca (o chińskich korzeniach) David Tran rozpoczął swoje eksperymenty z produkcją różnych azjatyckich sosów chili: wietnamskiego tương ớt sa tế, indonezyjskiego sambal badjak i tajskiej Srirachy. Ta ostatnia, przygotowywana z czerwonych jalapeño, stała się sztandarowym produktem firmy Huy Fong i zyskała światową sławę. Wiecie skąd wziął się na jej butelce kultowy kogut? To zakamuflowana data urodzenia właściciela w chińskim kalendarzu!

To właśnie rodzaj, jakość oraz wykorzystanie jedynie świeżych chili decyduje w głównej mierze o smaku sosu – reszta składników to najczęściej ocet, cukier, sól i czosnek. Nie mamy więc dla Was prostych odpowiedzi – kogutek czy gąska, tajskie czy amerykańskie chili. Zajrzyjcie do rankingu i sami zdecydujcie!

Sosy Sriracha

Flying Goose (wersja klasyczna)

Produkcja: Tajlandia

W smaku dominuje czosnek, jest bardziej słodki niż jego największy konkurent – Huy Fong z kogutkiem, dość rzadki i jasny. Przed testem odpowiadał nam jego bardziej rozbudowany profil smakowy – obecnie preferujemy delikatniejsze doprawienie i mocną paprykowość.

Smak: ★★★☆☆
Ostrość: ★★★☆☆
Skład: ★★★☆☆

Chili 61%, cukier, czosnek, sól, woda, kwas octowy (E260), kwas cytrynowy (E330), glutaminian sodu (E621), guma ksantanowa (E415), sorbinian potasu (E202)

Flying Goose (extra chili)

Produkcja: Tajlandia

Zdobył nasze uznanie intensywnie paprykowym smakiem (70% chili – to prawie 20 punktów procentowych więcej niż najbliżsi konkurenci) oraz dość gęstą konsystencją (na szczęście nie przypominającą kisielu!). Jest ostrzejszy i nie ma w składzie czosnku, co nam bardzo odpowiada. Nasz faworyt! Jedyny minus to wzmacniacz smaku i konserwant w składzie.

Smak: ★★★★★
Ostrość: ★★★★☆
Skład: ★★★★☆

Chili 70%, cukier, sól, woda, kwas octowy (E260), kwas cytrynowy (E330), guma ksantanowa (E415), glutaminian sodu (E621)sorbinian potasu (E202)

Flying Goose (cebula)

Produkcja: Tajlandia

Mocny smak cebuli dominuje sos.

Smak: ★★☆☆☆
Ostrość: ★★★☆☆
Skład: ★★★☆☆

Chili 55%, cukier, cebula 15%, sól, woda, ocet, kwas cytrynowy, glutaminian sodu (E621), sorbinian potasu (E202), guma ksantanowa (E415)

Flying Goose (trawa cytrynowa)

Produkcja: Tajlandia

Jedyny zupełnie niezjadliwy sos – w składzie zawiera 15% trawy cytrynowej, ale aromat wydaje się być sztuczny.

Smak: ★☆☆☆☆
Ostrość: ★★★☆☆
Skład: ★★★☆☆

Chili 52%, cukier, trawa cytrynowa 15%, sól, woda, ocet, kwas cytrynowy, glutaminian sodu (E621), sorbinian potasu (E202), guma ksantanowa (E415)

Flying Goose (imbir)

Produkcja: Tajlandia

Kolejny sos o zbyt dominującym „sztucznym” aromacie.

Smak: ★★☆☆☆
Ostrość: ★★★☆☆
Skład: ★★★☆☆

Chili 55%, cukier, imbir 15%, sól, woda, kwas octowy (E260), kwas cytrynowy (E330), glutaminian sodu (E621), guma ksantanowa (E415), sorbinian potasu (E202)

Thai Pride (zielone chilli)

Produkcja: Tajlandia

Sos intryguje zielonym kolorem, ale przez mocne doprawienie czosnkiem bardzo przypomina klasyczną wersję Flying Goose (Srirachy z gąską).

Smak: ★★★☆☆
Ostrość: ★★☆☆☆
Skład: ★★★☆☆

Zielone chili 54%, cukier, czosnek, sól, woda, kwas cytrynowy (E330), kwas octowy (E260), glutaminian sodu (E621), guma ksantanowa (E415), sorbinian potasu (E202)

Thai Pride (żółte chilli)

Produkcja: Tajlandia

Sos o miodowym kolorze, słodki, lekko gorzki, prawie niewyczuwalna kwasowość.

Smak: ★★☆☆☆
Ostrość: ★★★☆☆
Skład: ★★★☆☆

Żółte chili 66%, cukier, sól, woda, kwas octowy (E260), kwas cytrynowy (E330), glutaminian sodu (E621), guma ksantanowa (E415), sorbinian potasu (E202)

Huy Fong (kogutek)

Produkcja: Stany Zjednoczone

Kultowa Sriracha wybija się kwasowością i prostym paprykowym smakiem, ostrym na poziomie między 1000 a 2500 SHU. Aż trudno uwierzyć, że w składzie ma czosnek, bo jest prawie niewyczuwalny!

Smak: ★★★★★
Ostrość: ★★★★☆
Skład: ★★★☆☆

Chili, cukier, sól, czosnek, ocet destylowany, sorbinian potasu (E202), wodorosiarczyn sodu (E222), guma ksantanowa (E415)

Uni-Eagle

Produkcja: Tajlandia

Sos jest bardzo rzadki, jasny. Dominuje w nim kwaśny, czosnkowy smak (ale nie aż tak intensywny jak klasycznej wersji Flying Goose). Ciekawym dodatkiem jest ocet z trzciny cukrowej.

Smak: ★★★★☆
Ostrość: ★★★☆☆
Skład: ★★★★☆

Chili 56%, czosnek, cukier, sól, ocet z trzciny cukrowej, sorbinian potasu (E202), guma ksantanowa (E415)

Kai Brand

Produkcja: Tajlandia

Najbardziej kwaśny sos spośród wszystkich biorących udział w rankingu. Ma rzadką konsystencję oraz jasny kolor. Bardzo nie podoba nam się jego długi skład z dwoma konserwantami (w tym omijany przez nas benzoesan sodu) i sztucznym słodzikiem, który budzi kontrowersje (zakazany m.in. w Kanadzie).

Smak: ★★★☆☆
Ostrość: ★★★☆☆
Skład: ★☆☆☆☆

Chili 35%, woda 20%, cukier 15%, destylowany ocet 10%, czosnek 10%, sól 7%, modyfikowana skrobia z tapioki 2%, kwas cytrynowy (E330) 0,1%, glutaminian sodu (E621) 0,3%, barwnik –  ekstrakt z papryki (E160c) 0,3%, benzoesan sodu (E211) 0,08%,  pirosiarczyn sodu (E223) 0,001%, guma ksantanowa (E415) 0,05%, sztuczny słodzik – sacharynian sodu (E 954) 0,001%.

Real Thai

Produkcja: Tajlandia

Słodki i jakby warzywny sos – brak zrównoważenia smaków.

Smak: ★☆☆☆☆
Ostrość: ★★★☆☆
Skład: ★★★★☆

Chili 56%, czosnek, cukier, ocet destylowany, sól, sorbinian potasu (E202), guma ksantanowa (E415)

House of Asia

Produkcja: Tajlandia

Najgęstszy ze wszystkich sosów, ale o ziarnistej konsystencji. Nie jest bardzo czosnkowy ani kwaśny – dominują słodkie i warzywne nuty. W składzie znajdziemy dwa konserwanty, w tym najmniej przez nas lubiany benzoesan sodu.

Chili 53%, woda, cukier, czosnek, sól, skrobia modyfikowana z tapioki, kwas octowy (E260), pirosiarczyn sodu (E223), benzoesan sodu (E211)

Smak: ★☆☆☆☆
Ostrość: ★★★☆☆
Skład: ★★★☆☆

Sosy chilli

Heinz Chili Sauce

Produkcja: Tajlandia

Słodki, niezbyt ostry sos o konsystencji kisielu. Cieszy brak konserwantów i wzmacniaczy smaku, ale niestety rozczarowuje mała ilość chili.

Chili 28%, ocet 10%, cukier 23%, czosnek 9,5%, sól jodowana 5%, zagęstnik – hydroksypropylofosforan diskrobiowy (E1442), guma ksantanowa (E415)

Smak: ★★☆☆☆
Ostrość: ★☆☆☆☆
Skład: ★★★★☆

Roza Chilli Sauce

Produkcja: Tajlandia

Ma przyjemny złożony słodko-gorzki smak, ale mógłby być bardziej zrównoważony kwasowością. Świetny skład, ale niestety mało chili.

Chili 27%, cukier 20%, ocet 10%, czosnek 5%, sól jodowana 5%, zagęstnik – hydroksypropylofosforan diskrobiowy (E1442), guma guar (E412) 2%.

Smak: ★★★★☆
Ostrość: ★★☆☆☆
Skład: ★★★★☆

Flying Goose (z majonezem)

Produkcja: Tajlandia

Mamy słabość do majonezu ze srirachą, ale niestety w tym przypadku jego jakość rozczarowuje – zwłaszcza smakiem oleju (jajek w składzie brak).

Woda, chili 20%, olej sojowy, cukier, ocet destylowany, kukurydziana skrobia modyfikowana, sól, guma ksantanowa (E415), czosnek, musztarda, kwas octowy (E260), kwas cytrynowy (E330), glutaminian sodu (E621), sorbinian potasu (E202), przeciwutleniacz – tetr-butylohydroksychinon TBHQ (E319)

Smak: ★★☆☆☆
Ostrość: ★☆☆☆☆
Skład: ★☆☆☆☆

Vifon (sos chilli)

Produkcja: Wietnam

Gęsty sos o jasnej barwie. Dominuje słodki smak, brakuje zrównoważenia kwasowością, na dodatek zawiera mało chili i jako jedyny tajemnicze aromaty.

Woda, cukier, chili 20%, czosnek, sól, koncentrat pomidorowy, skrobia, kwas octowy (E260), kwas cytrynowy (E330), sorbinian potasu (E202), aromat.

Smak: ★☆☆☆☆
Ostrość: ★★☆☆☆
Skład: ★★☆☆☆

Werdykt

Największym konkurentem Srirachy z kogutkiem jest mocno czosnkowa, pochodząca z Tajlandii Sriracha z gąską w logo. Do tej pory była naszą ulubioną, ale przez test straciła swoją zaszczytną pozycję, na rzecz jednej ze swoich wielu wariacji – extra chili, o najwyższej zawartości papryczek chili – 70%, dzięki której jest nie tylko ostra, ale i pełna smaku. Po przetestowaniu tak wielu sosów zauważyliśmy, że nie lubimy zbyt mocnego aromatu dodatków – trawy cytrynowej, imbiru, cebuli czy nawet czosnku, który jest obowiązkowym jej elementem.

Największym zaskoczeniem były dla nas również sosy zakupione w Tajlandii, a nie dedykowane na rynek światowy – wśród nich znalazł się jeden o najgorszym i najdłuższym składzie oraz dwa, które chociaż w nazwie nie mają Srirachy, mają taką samą recepturę, a na dodatek jako jedyne w rankingu nie zawierają żadnych konserwantów i glutaminianu sodu!

 1. Sriracha Flying Goose (extra chilli)
 2. Sriracha Huy Fong (kogutek)
 3. Uni-Eagle
 4. Flying Goose (wersja klasyczna)
 5. Kai Brand
 6. Thai Pride (zielone chilli)
 7. Flying Goose (cebula)
 8. Thai Pride (żółte chilli)
 9. Flying Goose (imbir)
 10. Real Thai
 11. House of Asia
 12. Flying Goose (trawa cytrynowa)

Dodatkowo (sosy chilli, które nie nazywają się srirachą):

 1. Roza Chilli Sauce
 2. Heinz Chili Sauce
 3. Flying Goose (z majonezem)
 4. Vifon (sos chilli)

Większość testowanych przez nas sosów Sriracha dostępnych jest w sklepach wietnamskich w CH Marywilska – boksy A001 i B180-181.