main

SkładnikiWydarzeniaZakupy

Co zjeść podczas Święta Środka Jesieni?

Wiktoria Górecka - 2017-10-04

Jeszcze nie zdążyłam pogodzić się z faktem, że nastała astronomiczna jesień, tymczasem w Azji jest już jej środek. Czas na ostatnie zbiory. W tym roku urządziliśmy sobie rytualne wykopki – całe sześć bulw z doniczkowych pomidoro-ziemniaków. Przygotowaliśmy z nich japoński specjał, znany jednak w większości polskich domów – pokrojone kartofle, które po ugotowaniu odparowuje się i intensywnie potrząsając tworzy aksamitną otoczkę. To nic, że naszą dietę zdominował ryż, własne plony smakują najlepiej!

Święto Środka Jesieni obchodzone jest w pełnię ósmego miesiąca kalendarza lunarno-słonecznego. Rodziny spotykają się ze sobą, aby uczcić łączące ich członków więzi, zapalić latarnie i obowiązkowo – zjeść.

Święto Środka Jesieni obchodzone jest w pełnię ósmego miesiąca kalendarza lunarno-słonecznego

W zależności od kraju zwyczaje różnią się między sobą, ale w Krajach Dziedzictwa Konfucjańskiego dominującym elementem symbolicznym tego święta jest ciastko księżycowe, upieczone z mąki pszennej lub jedzone na świeżo – z ryżowej. Najczęściej odciskane jest w okrągłych lub kwadratowych formach, a jego wnętrze wypełnione jest cennymi składnikami: bakaliami, skwarkami, plasterkami kiełbasy, zasalanymi żółtkami, pastami z różnych fasoli czy ziaren lotosu. To słodko-słone połączenie bywa zaskakujące dla ludzi Zachodu, ale jeszcze większe wrażenie robi jego kaloryczność (700-1000 kcal) oraz cena (w Polsce średnio 25zł za sztukę). Aby zrównoważyć ciężki charakter ciastka księżycowego popija się je mocną zieloną herbatą.

Inne tradycyjne potrawy i napoje

Wietnam – Tết Trung Thu, święto dziękczynne, ale również dzieci
  • Ciastka księżycowe (bánh trung thu): pieczone bánh nướng oraz miękkie ciastka z mąki ryżowej bánh dẻo.
  • Owoce, młody ryż, herbata
Chiny – Zhong Qiu Jie (中秋节)
  • Ciastka księżycowe oraz owoce
  • Wino z kwiatów Cassia javanica

Japonia – Otsukimi (お月見)
  • Ryżowe kuleczki dango, słodkie ziemniaki, taro
  • Tsukimi soba/udon – makaron gryczany lub gruby pszenny z surowym żółtkiem (przypominającym księżyc), dorbno pokrojonym nori oraz lekkiem sosem.
Korea – Chuseok (추석), święto dziękczynne, ale również zmarłych
  • Songpyeon, niewielkie pierożki z mąki ryżowej ze słodkim farszem, które swoim kształtem przypominają półksiężyc
  • Słodkie ciastka Hangwa
  • Ryżowe wino