main

PoradnikiSkładnikiZakupy

Krótki przewodnik po Targowisku Bakalarska

Wiktoria Górecka - 2016-01-22

Jak najszybciej dostać się do Wietnamu? Jedź na targowisko na Włochach. Idąc alejką pełną błota, zagub się w piramidach staników wydzielających silną woń sztucznych materiałów, wsłuchaj się w nawoływania naprędce skleconą polszczyzną i kuluarowe rozmowy we wszystkich językach świata. Tak właśnie odnajdziesz klimat z Bazaru Europa na dawnym Stadionie X-lecia. Jeśli z tej podróży w przeszłość chcesz na dodatek wrócić najedzony pozwól się nam poprowadzić, bo łatwo tu wpaść w sidła kurczaka w cieście i sajgonek smażonych w starym tłuszczu.

Potrzebowaliśmy czasu, aby zaprzyjaźnić się z Bakalarską. Przekonał nas do niej Việt Bá, chłopak z sąsiedztwa, który regularnie publikuje zdjęcia ze swoich sobotnich brunchy w barze Aromat Viet. Co można zjeść w tym niezbyt wyględnym lokalu okraszonym lampkami choinkowymi i z obowiązkowym akwarium dla harmonii feng shui? Hanojskie klasyki!

bakalarska(1)
bakalarska(2)
bakalarska(19)
bakalarska(20)
bakalarska(18)
bakalarska(17)
bakalarska(16)
bakalarska(15)

Zignorujcie więc menu z niekończącą się listą smażonych na głębokim tłuszczu mięsiw w pięciu smakach i zamówcie jedną z naszych opcji:

  • bánh cuốn: ryżowe naleśniki z mięsem mielonym i grzybami mun, posypane kolendrą i z dodatkiem wietnamskiej „szynki” giò. Niedawno dzieliliśmy się przepisem, ale jeśli wolicie jeść zamiast gotować to warto spróbować ich właśnie tu.
  • bún ốc: cienki makaron ryżowy, lekki wywar, pomidory i góra ślimaków. W Hanoi zupę tę jada się przy świątyni nad Jeziorem Zachodnim. Podczas, gdy gumowe ślimaki ślizgają się po przełyku ładujemy się energią z okolicznych czakramów i obserwujemy, co dobrego upolowali inni wierni. W Polsce to nie ta bajka, ale można zjeść z ciekawości.
  • phở bò: wstążki makaronu ryżowego, aromatyczny wywar, wołowina, szczypiorek. Całkiem zjadliwe pho. Ale zdradzimy Wam, że sekret jego smaku tkwi w godzinie o której się stołujecie! Kiedy rozpoczyna się handel i jest jeszcze ciemno miską gorącej zupy rozgrzewają się wietnamscy handlarze. Wiedzą, co robią.
  • bún chả: cienki makaron ryżowy, grillowany boczek wieprzowy, kwaśna zalewa z piklami. Dziwnie podana (tak „po domowemu”) – na talerzu makaron, mięso i sałata z ziołami, w misce zalewa z piklami (warto doprawić ją świeżym chili). Mimo tych zmian (i braku sajgonek!) jest całkiem dobra.

Najedzeni możecie wreszcie spokojnie przystąpić do zakupów, a trzeba przyznać, że pod tym względem Bakalarska ostatnimi czasy bardzo się podciągnęła. W trzech wietnamskich sklepach spożywczych znajdziecie wszystko, czego dusza zapragnie – świeże egzotyczne owoce, warzywa i zioła, tanie tofu, a nawet gotowe specjały sezonowe (ciasto ryżowe bánh chưng, bułki gotowane na parze bánh bao). Ceny są bardzo przystępne, a obsługa pomocna – sugeruje przepisy, podpowiada co kupić. Jasne, na początku może nie być Wam łatwo się dogadać, ale wystarczy poświęcić trochę czasu i być otwartym, a wspólny język sam się znajdzie (nawet jeśli miałby być to migowy lub pismo obrazkowe).

bakalarska(3)
bakalarska(4)
bakalarska(5)
bakalarska(6)
bakalarska(7)
bakalarska(8)
bakalarska(9)
bakalarska(10)
bakalarska(11)
bakalarska(12)
bakalarska(13)
bakalarska(14)
Dla wygody przygotowaliśmy dla Was orientacyjną mapkę:
  1. Bar z hanojskim menu Aromat Viet
  2. Nasz ulubiony sklep na Bakalarskiej to Châu Á Trà My pawilon Z1 i Z2 tel. 888 058 577
  3. Sklep Smak Azji (Cửa Hàng Thực Phẩm Á Châu) pawilon S10-12
  4. Jeśli pamiętacie sklep spożywczy Hue-Phien z alejki barów na Stadionie X-lecia to jego filie znajdziecie w CH Marywilska 44 (hala B, box B76-77, tel. 888 464 399) oraz właśnie na Bakalarskiej 11.
 mapa_bakalarska