main

RestauracjeWegeWydarzenia

Youmiko Vegan Sushi kręci rolki bez ryby

Wiktoria Górecka - 2016-01-23

Chociaż głowy mamy wegetariańskie, to nasze ciała wciąż tarzają się w rozpuście mięsożerstwa. Dlatego w tym roku do postanowień noworocznych dołączył plan siedmioletni – w każdy poniedziałek 2016  odpuszczamy sobie mięso, w 2017 będą to już dwa dni, w 2018 trzy i tak dalej. Oczywiście najbardziej pasowałoby nam rozwiązanie ze Star Treka, czyli produkowanie pożywienia w replikatorze. Jednym słowem – wilk syty i owca cała. Niestety póki co rozwiązania ratujące zwierzęta, nasze sumienia, a jednocześnie pozwalające na rozkoszowanie się krwistymi stekami nie są możliwe, dlatego pozostaje nam wyszukiwanie nowych, pełnowartościowych i smacznych potraw bezmięsnych (kocham cię, bakłażanie!) oraz przyglądanie się fali weganizmu, która powoli dociera do naszej stolicy – również za sprawą Youmiko Vegan Sushi..

Zajrzyjcie z nami do (dosłownie) podziemi sceny kulinarnej, bo to właśnie tam kreatywnie wyżywają się sushi masterzy znani z krakowskiej suszarni Youmiko. Dostrzegając coraz większe problemy ze zrównoważoną gospodarką połowów ryb morskich (właściwie jej brakiem) postanowili zaproponować Warszawiakom swoją alternatywę – wegańskie sushi.

Jeśli nie ryba to co? W Youmiko Vegan po pierwsze znajdziecie solidną bazę – dobrej jakości ryż, ugotowany perfekcyjnie. Ziarna sklejają się ze sobą, ale nie są za miękkie oraz przyjemnie połyskują. Po drugie – zabawa konsystencjami warzyw. Przyjemnie chrupie okra, ogórek, a nawet fermentowana soja (natto) z natury przecież kleista!

youmiko_vegan(2)
youmiko_vegan(7)
youmiko_vegan(5)
youmiko_vegan(4)
youmiko_vegan(6)
youmiko_vegan(3)

Jest też sporo cięższych smaków, które spodobać się mogą mięsożercom. Idealnym tego przykładem jest tzw. torcik, czyli ryż obłożony słodko-słonym bakłażanem do złudzenia przypominającym węgorza, z sowitą porcją tłuściutkiego awokado i chrupiącymi wodorostami wakame. Z kolei nigiri z boczniaka z pędami wasabi wyglądają jak kawał pieczonej wołowiny. Jest więc sporo umami, a nasze zmysły wariują.

Całe 16-elementowe menu degustacyjne chociaż ciekawe mogłoby być jeszcze bardziej zróżnicowane. Zimą trudno o warzywa sezonowe, ale warto byłoby poeksperymentować z bulwami (topinambur, seler, skorzonera, pietruszka, pasternak), a również owocami – jabłka, suszone śliwki, morele. Do Youmiko Vegan Sushi będziemy zaglądać, bo kreacje tutejszych sushi masterów wnoszą tak bardzo potrzebny powiew nowości do nudnej i zgranej już niemiłosiernie świętej trójcy suszarni: łosoś, tuńczyk, ryba maślana. Coś czujemy, że będzie to najlepszy wegański lokal w Warszawie, a średnio smaczne warzywne burgery szybko odejdą w zapomnienie. Idźmy za ciosem – jeśli możliwe jest, aby wegański blog stał się największym hitem internetów, to być może czas, aby Youmiko stała się najlepszą suszarnią w stolicy? Brodaci sushi masterzy są na dobrej drodze ku temu, a nasza siedmioletnia droga do wegetarianizmu stała się dzięki nim dużo smaczniejsza!

youmiko_vegan(10)
youmiko_vegan(9)
youmiko_vegan(11)
youmiko_vegan(12)
youmiko_vegan(13)
youmiko_vegan(8)
youmiko_vegan(1)

Na koniec dla tych, których mimo wszystko nie udało nam się przekonać do wegańskiego sushi mamy poradnik dobra ryba ze wskazówkami jak jeść bardziej odpowiedzialnie: Dobra ryba.

Youmiko Vegan Sushi

Otwarcie już wkrótce

adres: Hoża 62, Warszawa
godziny otwarcia:
pon. Zamknięta
wt. 12:00 – 22:00
śr. 12:00 – 22:00
czw. 12:00 – 22:00
pt. 12:00 – 22:00
sob. 12:00 – 22:00
niedz. 12:00 – 22:00

ceny: wkrótce!