main

PrzepisySkładnikiZakupy

Szpinak wodny (rau muống)

Wiktoria Górecka - 2015-03-25

szpinak1
szpinak2
szpinak3

Podobno każdą kuchnię można opisać za pomocą trzech podstawowych składników. W przypadku Wietnamu byłyby to: ryż, sos rybny, szpinak wodny. Dlaczego ten ostatni tak rzadko pojawia się na językach Zachodu?

W niepozornym, spowszedniałym rau muống – szpinaku wodnym (wilec wodny, Ipomoea aquatica) kryje się prawdziwy smak wietnamskiej kuchni domowej. W swojej ojczyźnie jest tak tani, że w czasach niedostatku zastępuje ryż, na obczyźnie z racji ceny i znikomej dostępności pojawia się na stołach znacznie rzadziej.

Dlaczego warto go spróbować? Jeśli nie zachęci Was oryginalny smak, to może walory zdrowotne. Jest bogaty w wapń, fosfor, magnez, żelazo oraz witaminy C, B1, B2 i PP.

Gdzie kupić?

Szpinak wodny znajdziecie w azjatyckich sklepach spożywczych, a w formie sadzonki – w Ogrodach Ziołowych.

W najbliższych postach przedstawimy Wam trzy proste i szybkie sposoby przygotowania szpinaku wodnego. Zaczynamy od najbardziej popularnego:

Szpinak wodny smażony z czosnkiem (rau muống xào tỏi)
  • 1 pęczek szpinaku wodnego
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki sosu ostrygowego
  • 1 łyżka sosu rybnego
  • ½ łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • olej do smażenia o neutralnym smaku
Sposób przygotowania:

Obcinamy twardą łodygę szpinaku (przyda nam się do następnego przepisu), a resztę dokładnie płuczemy w zimnej wodzie i kroimy lub dzielimy palcami na 5cm części. Następnie blanszujemy (aby szpinak nie stracił koloru do wrzątku należy dodać sól), przelewamy zimną wodą i odsączamy. Czosnek obieramy i rozgniatamy bokiem ostrza noża, a następnie lekko podsmażamy na patelni. Dodajemy szpinak wodny, cukier, sos ostrygowy i rybny. Smażymy przez dwie, trzy minuty.