main

LudzieRestauracjeSkładnikiWegeZakupy

Falafelka – syryjska kuchnia z Aleppo przy Rondzie Wiatraczna

Piotr Górecki - 2022-05-22

Z Karimą poznałyśmy się lata temu i naprawdę trudno wyjaśnić mi jak to się stało, że od wspólnej edukacji wielokulturowej studentów Uniwersytetu SWPS przeszłyśmy w zawrotnym tempie do rodzinnego gotowania kuchni syryjskiej na mazurskiej wsi. Przypuszczam, że coś z tym wspólnego ma jej wrodzona charyzma i mój nieposkromiony głód, ale czy to wszystkie elementy równania? Nie, nasze drogi przecięły się przez wojnę.

Czy uchodźcą nazwać można osobę, która nie jest przymuszona do wyjazdu z ojczyzny, ale powrócić do niej nie może?

Aleppo, którego już nie ma, nasza przyjaciółka odtwarza smakami. Dzięki niej powszednim chlebem stała się dla nas pita, jagnięcina trafiła do stałego rozkładu posiłków, a pory roku nabrały nowej sezonowości. Wiosna to czas zbiorów młodych liści winogron, następnie przychodzi pracowite zrzucanie zielonych orzechów włoskich, później zabieramy się za poszukiwania papryki na przepyszną pastę muhammara.

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak spojrzenia na spowszedniałe warzywa, które dzięki syryjskiej kuchni jemy w niespotykanych ilościach. Jeśli sami w życiu potrzebujecie tej zmiany to zerknijcie na bloga – przepisy na bób (foul moudamas) czy domowe falafele już od dawna tam czekają.

Tym przydługim wstępem chciałam Wam jednak oddać kontekst powstania nowego bistro syryjskiego na targowisku Wiatraczna w Warszawie. Karima nazwała je Falafelka, ale poza słynnymi kotlecikami z cieciorki, ma do pokazania dużo więcej. Najlepiej zamówić sobie dużą ucztę – łącząc ze sobą chociażby ser labneh, hummus, sałatkę z pietruszki, falafele, pierożki z serem owczym i przepyszne kebbe z jagnięciną, kaszą bulgur, pistacjami oraz pestkami granatu. Podjadanie tych smakołyków pitą uformowaną w tak zwane kocie uszko jest jak zanurzenie się w świecie o którym tak mało jeszcze wiemy. Ale jak mówi Karima – dobre jedzenie jest dobre, nie trzeba tłumaczenia.

A teraz konkrety: bistro Falafelka Wiatraczna znajdziecie przy Rondzie Wiatraczna, na zewnątrz jest jeden stolik, więc jest to raczej miejsce na wynos.

Jak zamawiać: na miejscu można odebrać pojedyncze porcje np. zestawy lunchowe, ale szczególnie polecamy większe zamówienia (należy podać liczbę osób oraz sugerowaną stawkę za głowę, a Karima pomoże dobrać Wam dania).

Falafelka Wiatraczna

Adres: ul. Grochowska 207 pawilon nr 8, 03-841 Warszawa
Godziny otwarcia: pon.-pt. 10:00-18:00, sob. 10:00-15:00, niedz. zamknięte
Telefon: 792 586 120