Wraz z ze wzrostem popularności pizzy Detroit deep dish nadchodzi również moment, w którym oficjalnie nie będziecie się mogli śmiać z pizzy Waszej mamy, którą robiła Wam w połowie lat 90. Nie jest to jednak do końca prawda. Pizza z blachy w wersji z Detroit ma puszyste, lekkie ciasto i smakiem przypomina zdecydowanie bardziej pizzę niż placka, tartę czy ciasto drożdżowe.
Początki pizzy w stylu Detroit sięgają pierwszej połowy XX wieku, kiedy to w 1946 roku powstał bar Buddy’s Rendezvous , później znany jako Buddy’s Pizza. W ciągu kilku następnych dziesięcioleci sieć rozwijała się, kucharze uniezależniali, a w niektórych przypadkach otwierali swoje własne pizzerie. Tak powstały między innymi Loui’s Pizza i Cloverleaf. Na początku zaskakująca była kolejność składników – najpierw kładziono pepperoni, potem ser (Wisconsin brick cheese), a dopiero na koniec sos pomidorowy. Dzisiaj, nawet najstarsze lokale zmieniły trochę sposób podawania. Pepperoni często ląduje na wierzchu, a sos pomidorowy, w zależności od decyzji restauracji, aplikowany jest przed lub po wypieku.
Charakterystyczny prostokątny kształt jest wynikiem pieczenia w blaszkach, które początkowo wcale nie służyły do wypieku pizzy. W najbardziej ortodoksyjnych miejscach często nadal stosuje się blachy z błękitnej stali, których kiedyś używano jako tac na części samochodowe w zdominowanym przez ten rodzaj przemysłu Detroit.
Co charakteryzuje pizzę w stylu Detroit? Najważniejsze cechy to:
- Grube, puszyste ciasto o prostokątnym kształcie.
- Przyjemnie przypieczony na złoto ser na górze pizzy.
- Brunatna (ale nie gorzka) „przypieczka” na brzegach ciasta, która powstaje z ściekającego roztopionego sera.
- Sos pomidorowy na górze pizzy (często nakładany dopiero po wypieku).
Ale ważniejsze jest info dla Was!
- Czas przygotowania pizzy to mniej niż 4 godziny! I to wliczając wyrastanie ciasta. Wreszcie publikujemy przepis, który można bez problemu wykonać jednego popołudnia (do tej pory na blogu mogliście znaleźć przepisy na pizzę neapolitańską i pizzę nowojorską).
- Grubsza blacha ze stali błękitnej lepiej przewodzi ciepło i po odpowiednim sezonowaniu zapobiega przyleganiu, ale… nie przejmujcie się. Przećwiczyliśmy ten przepis z klasycznymi stalowymi blachami (35 x 26 cm), które kupicie za 6 zł w każdym większym sklepie.
- Jeśli lubicie pizzę rzymską w wersji „na grubym” (pizza in teglia alla romana), to Detroit deep dish pizza na pewno Wam się spodoba, bo jest jej cięższym, młodszym bratem.
- W supermarketach najpewniej nie znajdziecie brick cheese z Wisconsin, ale z powodzeniem zastąpić go można twardą mozzarellą i krótko dojrzewającym cheddarem w proporcjach 3:1.
- Pizza w stylu Detroit jest przepyszna, kaloryczna i nie powinno się jej jeść zbyt często.
Przepis na pizzę z blachy
(Detroit deep dish)
Składniki
Ciasto (na Jedną blachę 36 x 25 cm)
- 310 g pszennej mąki chlebowej o zawartości białka nie mniejszej niż 12,5%
- 230 g wody (zimnej)
- 10 g soli
- 9 g drożdży świeżych
Dodatki
- 300 g twardej mozzarelli
- 100 g delikatnego (krótko dojrzewającego) sera cheddar
- 600 g rozdrobnionych/zblendowanych pomidorów
- ząbek czosnku
- szczypta soli
- szczypta oregano
- salami/pepperoni
Sposób przygotowania
Wyrabianie ciasta
- Do miski wlej zimną wodę i rozpuść w niej drożdże.
- Następnie dodaj całość mąki i wstępnie wymieszaj.
- Dodaj sól i wyrabiaj ciasto w misce przez 7-10 minut (w ten sposób).
- Odstaw miskę z ciastem na 10-15 minut przykrywając ją talerzem lub ręcznikiem.
- Wyrabiaj ciasto w misce przez kolejne 10 minut.
Dojrzewanie ciasta
- Nasmaruj zewnętrzną warstwę ciasta oliwą (około 1 łyżka) i odstaw pod przykryciem do wyrastania na około 1.5 godziny.
- Obficie nasmaruj blachę oliwą – zarówno jej spód jak i brzegi (ok. 4 łyżki).
- Delikatnie przełóż ciasto do blachy i naciskając opuszkami palców ugniataj je w celu równomiernego rozciągnięcia na całą powierzchnię blachy.
- Z uwagi na sprężystość ciasta najprawdopodobniej nie uda się „dociągnąć” go do czterech rogów. Odczekaj 10 minut w celu rozluźnienia się wiązań glutenowych.
- Ponownie rozciągnij rogi ciasta, żeby pokryć nim całą powierzchnię blachy.
- Odstaw blachę z ciastem do wyrastania pod przykryciem na ok. 1 godzinę.
Przygotowanie dodatków
- Zblenduj pomidory i wrzuć je na patelnie razem z zgniecionym (lub drobno posiekanym) czosnkiem, solą i oregano.
- Redukuj na małym ogniu aż sos stanie się gęsty (powinien stracić około połowy swojej pierwotnej objętości).
- Pokrój sery na drobną kostkę lub zetrzyj je na grubej tarce i wymieszaj.
Przygotowanie do wypieku
- Schłodź w lodówce pepperoni i sery.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 250°C.
- Ułóż pepperoni/salami bezpośrednio na cieście.
- Posyp całość mieszanką mozzarelli i cheddara. Ważne, żeby ser był rozłożony równomiernie i nie brakowało go na brzegach pizzy.
Wypiek
- Wybierz tryb pieczenia: dolna grzałka bez termoobiegu.
- Otwórz piekarnik i umieść blachę z pizzą bezpośrednio na dnie piekarnika (nie na metalowej kratce, a bezpośrednio na dnie).
- Piecz przez 15-18 minut aż ser zacznie brązowieć na środku i robić się ciemnobrązowy przy brzegach.
- Wyciągnij pizzę z piekarnika i wyjmij z blachy przy użyciu noża („wycinając” pizzę z blachy przy krawędziach).
Praktyczne wskazówki
- Kamień. Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz ustawić blachy bezpośrednio na spodzie piekarnika (nie na kratce!), użyj kamienia i rozgrzewaj go do maksymalnej temperatury przez minimum godzinę.
- Wyrabianie ciasta. Przy tym poziomie nawodnienia należy odpuścić sobie wszelkie próby wyrabiania na blacie. „Rozciągaj” ciasto w misce zgodnie ze wskazówkami powyżej.
- Sos rybny. Przygotowując sos pomidorowy, zamiast soli możesz użyć… sosu rybnego! Serio. Umami w pełnej krasie. Tylko nikomu nie mówcie.
- Timing. Każdy piekarnik piecze inaczej, mimo, że zadamy mu tą samą temperaturę. Metodą prób i błędów powinniście znaleźć optymalny czas i równowagę między wypieczeniem sera do koloru rumianego, a odpowiednim dopieczeniem spodu ciasta.
- Jeśli góra się upiekła idealnie, a spód się nie dopiekł (mimo, że blacha leżała bezpośrednio na dnie piekarnika), następnym razem spróbuj włożyć ser do zamrażalnika na godzinę przed wypiekiem.
- Jeśli dół się przypalił, a góra jest wypieczona idealnie, to następnym razem skróć czas wypieku, ale drugą jego połowę ustaw na tryb góra-dół (a nie tylko dół) lub przełóż blachę z dna piekarnika na kratkę w połowie jego wysokości.
Do dzieła, chcemy zobaczyć Wasze wypieki!