main

PrzepisySkładniki

Świąteczne ciastka z matchą

Wiktoria Górecka - 2017-12-23

Lubimy podkręcać Azją nawet najbardziej banalne wypieki, a japońska matcha nadaje się do tego idealnie, ponieważ zmienia nie tylko kolor ciasta, ale również jego smak. Nie jest zaskoczeniem, że najlepszy efekt w tej kwestii osiągamy stosując dobrej jakości sproszkowaną zieloną herbatę – ta, która określana jest jako spożywcza, z powodu wysokiego stopnia utlenienia, miewa niestety barwę khaki.

Ważne jest również samo jej przechowywanie – wybierajmy małe opakowania (najlepiej takie, które zamykane są szczelnie jak konserwy), a kiedy już je otworzymy – przełóżmy do lodówki. Zielone herbaty tracą na jakości wraz z upływem czasu, więc nie pozwólmy aby się zmarnowały – jeśli nie jesteśmy amatorami gęstej jak śmietana matchy, lepiej spożytkować ją dodając do wypieków lub lodów.

Świąteczne ciastka z matchą

Składniki

 • 150g ksylitolu (lub zwyczajnego cukru)
 • 400g mąki pszennej (krupczatka będzie najlepsza)
 • 80g masła
 • 1 łyżka sproszkowanej herbaty matcha
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • 1 jajko
 • szczypta soli

Sposób przygotowania

 1. Przesiej razem mąkę, proszek do pieczenia, sól oraz zieloną herbatę.
 2. W drugiej misce masło o temperaturze pokojowej zmiksuj i dodawaj sukcesywnie cukier aż do uzyskania białej masy (ok, 5 minut).
 3. Dodaj jajko, a następnie mieszankę składników sypkich. Szybko ugnieć ciasto, podziel na 2 części, zapakuj w folię i przełóż na pół godziny leżakowania do lodówki.
 4. Wyjmij połowę ciasta, rozwałkuj na grubość 3 mm i wycinaj ciastka formą.
 5. Czas pieczenia zależny będzie od wybranego wzoru (nasz płatek śniegu ma drobne elementy, które bardzo szybko się zarumieniają). Piecz w temperaturze 150 stopni przez 10 minut, a następnie zmniejsz temperaturę do 100 stopni na ostatnie 5 minut.

Smacznego!