main

Przepisy

Słodki krem z dyni z perełkami tapioki

Wiktoria Górecka - 2017-09-08

Dynie stosunkowo rzadko spożywane są w Polsce na słodko, a szkoda! Do deserów najlepiej nadawać się będzie odmiana Hokkaido (ウチキクリ) – jak sama nazwa wskazuje, pochodząca z jednej z najzimniejszych wysp Japonii. Trafiła tam w XIX wieku i dostosowując się do lokalnych, trudnych warunków (długie i mroźne zimy oznaczają krótki okres wegetacji) i przybrała mniejszą formę niż jej amerykańska kuzynka. Niestety nie udało mi się (jeszcze!) dotrzeć na północne rubieże Japonii, ale w jesiennym sezonie dyniowy krem znaleźć można dosłownie na każdym kroku (dokładniej: w najbliższym sklepie typu konbini).

Łatwo dostępna na polskich targach dynia z Hokkaido ma pełen smaku zwięzły miąższ, który po upieczeniu pachnie karmelizowanymi orzechami. Jest też po prostu zdrowa, a połączona z jogurtem Naturalnym Gęstym Bakoma o krótkim składzie i kremowej konsystencji  tworzy duet idealny. Ten jednoczący Wschód i Zachód food pairing pozwala uzyskać balans między słodkim a kwaśnym smakiem. Perełki z tapioki przełamują nudę kremu, a orzechy dodatkowo podkreślają kontrast konsystencji. Prostota przy jednoczesnym zrównoważeniu smaków jest dla mnie kwintesencją japońskiej kuchni.

Słodki krem z dyni z perełkami tapioki

Składniki (na 4 porcje):

  • 1 kg dyni (najlepiej odmiany Hokkaido)
  • 6 łyżek jogurtu Naturalnego Gęstego Bakoma
  • 2 łyżki cukru brzozowego (można zastąpić cukrem białym lub trzcinowym)
  • 6 łyżek perełek tapioki
  • Opcjonalnie 2 łyżki prażonych orzechów arachidowych do dekoracji

Sposób przygotowania:

Dynię myjemy, osuszamy i pieczemy przez godzinę w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C. W tym czasie gotujemy perełki tapioki w 500 ml wrzątku do momentu aż ich wnętrze stanie się zupełnie przezroczyste (ok. 10 minut). Następnie przelewamy je zimną wodą i odsączamy na sitku.

Dynię obieramy ze skórki, blendujemy wraz z jogurtem Naturalnym Gęstym Bakoma i cukrem do uzyskania jednorodnej i gładkiej konsystencji. Łączymy ze sobą krem oraz perełki tapioki, a przed samym podaniem posypujemy prażonymi orzechami arachidowymi.

Tekst powstał w ramach współpracy z producentem jogurtu Naturalnego Gęstego Bakoma.