main

Restauracje

Viet Point: Warszawa jest na to gotowa!

Wiktoria Górecka - 2017-04-11

Kiedy myśleliśmy, że już niewiele może wydarzyć się w wietnamskiej gastronomii w Polsce okazało się, że jest wręcz przeciwnie – robi się coraz lepiej!

W czasach globalnej krytyki polityki migracyjnej, zamknięcia na kulturową różnorodność i tak po prostu – drugiego człowieka, u nas na przekór dzieje się coś dobrego. Polsko-wietnamskie przyjaźnie przynoszą owoce: Wietnamczycy zaczynają ufać, że autentyczna kuchnia trafi w gusta Polaków, a Polacy zaczynają poszukiwać autentycznych smaków. Jesteśmy świadkami tej zmiany podczas wypraw do Wólki Kosowskiej i prowadzonych przez nas warsztatów kulinarnych, ale mamy też szczęście trafiać do lokali gastronomicznych, które są pionierami prawdziwie dobrej zmiany.

Do Viet Street Food, To To Pho i Wi-Taj dołącza właśnie kolejna miejscówka – Viet Point z interesującym menu, którego autorami jest para kucharzy z prowincji Hà Tĩnh: Kevin i Quy. Kuszą też ceny, które współgrają z „bistro” w nazwie.

Jeszcze przed otwarciem udało nam się sprawdzić ich bún chả pełną czosnku i trawy cytrynowej, w której poza grillowanym boczkiem znajdziecie małe wieprzowe kotleciki (tak jak lubimy!), makaron ryżowy i zioła, a wszystko to skąpane w kwaśnej zalewie. Nie jest to może klasyczna wersja z Hanoi, ale ma w sobie ten smak wietnamskiego domu.

bánh mì muối ớt

Próbowaliśmy też intrygującego dania bánh mì muối ớt, czyli zapieczonej wietnamskiej bagietki. To trochę taki junk food (majonez, sriracha, masełko – te klimaty), ale w połączeniu z sałatką będzie hiciorem – pod warunkiem, że kucharze podkręcą autorski sos o morze umami.

Będziemy do nich zaglądać, bo w menu wypatrzyliśmy naszą ukochaną zupę ryżową (cháo gà), upgrade’owaną wersję smażonego ryżu z suszonym kurczakiem i sałatką (nộm rau ruốc gà cơm rang), a pojawić się mają nawet własnej roboty desery chè. Do pełni szczęścia brakuje nam tylko wietnamskiej kawy parzonej z filtra phin! Kibicujemy temu miejscu i będziemy czujnie przyglądać się wszystko idzie w dobrym kierunku.  🙂

Viet Point

Adres: ul. Bronowska 4, Warszawa
Godziny otwarcia:  w tygodniu od 11:00 do 21:00, w weekendy do 20:00

bún chả
nộm rau ruốc gà cơm rang