main

PrzepisySkładniki

Rolki z beninkazy z wieprzowiną oraz krewetkami

Wiktoria Górecka - 2016-04-29

Pochodząca z Azji beninkaza szorstka lubi tropikalne warunki, ale okazuje się, że nader dobrze czuje się również na polskiej ziemi. Rośnie bardzo efektownie – pnącze podwiązane do drewnianej altany tworzy zielony dach, z którego zwisają dorastające do metra owoce.

Z naszego punktu widzenia jej największą zaletą (poza smakiem) jest możliwość kilkumiesięcznego przechowywania (tak jak w przypadku dyni). Jeśli nie macie ochoty na jej uprawę, to jest dość łatwo dostępna w wietnamskich sklepach spożywczych i można kupować ją w częściach 😉 Niedojrzała ma lekko słodki smak, który mi zupełnie nie odpowiada. Jako owoc beninkaza jest dość popularnym składnikiem deserów (słodkie zupy, napoje, w formie nadzienia do księżycowych ciastek czy po prostu kandyzowna). Dojrzała jest bardziej szlachetna i jako warzywo świetnie łączy się z wieprzowiną (mielone mięso, żeberka) oraz owocami morza – krewetkami, homarami i krabami. Dzielę się z Wami przepisem na rolki z beninkazy z wieprzowiną oraz krewetkami, ponieważ to kolejny przykład na to, że wietnamska kuchnia stoi wszelkiego rodzaju zawijańcami.

winter melon
winter melon
winter melon
winter melon
Rolki z beninkazy z wieprzowiną oraz krewetkami (bí đao cuộn tôm thịt)
Składniki:
  • 20cm bí đao (beninkaza szorstka, łac. Benincasa, ang. winter melon)
  • 100g mięsa mielonego wieprzowego
  • 20g suszonych krewetek (waga przed namoczeniem), można zastąpić 30-50g surowych krewetek
  • 1 mała szalotka
  • ½ łyżeczki pieprzu białego (może być też czarny)
  • ½ łyżki sosu rybnego (1 cała łyżka jeśli używamy surowych krewetek, a nie suszonych)
  • opcjonalnie ½ łyżeczki wietnamskiej przyprawy o smaku grzybowym
  • 2 grzyby mun lub 4 wietnamskie grzyby pachnące (nấm hương, jap. shiitake, pol. twardnik japoński)
  • zielona część dymki
  • wykałaczki
winter melon
winter melon
winter melon
winter melon
winter melon
winter melon
winter melon
winter melon
Sposób przygotowania:

Wpierw namaczamy w ciepłej wodzie grzyby oraz krewetki. Benizkazę obieramy z bardzo twardej skóry i kroimy na dwie 10cm części. Skrawamy je w długą wstążkę aż do miękkiego wnętrza z pestkami, które wyrzucamy. Grzyby, połowę krewetek i szalotkę kroimy w drobną kostkę i mieszamy razem z mięsem, sosem rybnym oraz pieprzem i ewentualnie przyprawą grzybową. Do garnka dodajemy 400ml zimnej wody oraz pozostałe krewetki i doprowadzamy do wrzenia. Wstążkę z beninkazy kroimy na 5-8cm części i zwijamy je wraz z przygotowanym farszem. Zabezpieczamy rolki wykałaczkami i gotujemy w wywarze krewetkowym przez 5-10 minut. Po tym czasie odsączamy rolki, a w gorącym wywarze blanszujemy liście dymki. Wyjmujemy wykałaczki z rolek i przewiązujemy je liśćmi dymki. Do każdej miseczki wkładamy po 2-3 rolki i zalewamy je gorącym wywarem.