main

PrzepisySkładnikiWege

Remedium na letnie dolegliwości. Napój z owoców tamaryndowca

Wiktoria Górecka - 2015-07-04

nước đá me

Prosto z Azji Południowo-Wschodniej trafiły ostatnio w nasze ręce twarde brązowe strączki ŚWIEŻYCH owoców tamaryndowca. Blisko 8 tysięcy kilometrów od Kobyłki prawie city zwisały z wysokich drzew Tamarindus indica, a ich kwaśny mięsisty miąższ kusił w upalne dni chłodzącymi właściwościami. Jak się okazuje w połączeniu z imbirem świetnie radzą sobie również z polskim klimatem, więc nie myśląc długo sporządziliśmy z nich wietnamski napój nước đá me.

Jeśli myślicie, że smak owoców tamaryndowca jest Wam obcy – nic bardziej mylnego – są bowiem składnikiem tradycyjnego angielskiego sosu Worcestershire! W wersji wytrawnej pojawiły się również w naszym przepisie na kraby, a tym razem proponujemy wersję słodką i ekspresową w obróbce.

tamaryndowiec(2)

Napój z owoców tamaryndowca (nước đá me)

Składniki:
  • 500g owoców tamaryndowca lub 200g gotowej pasty z tamaryndowca
  • 200g cukru
  • 200ml wody
  • szczypta soli
  • ½ łyżki imbiru
  • prażone orzechy ziemne (niesolone)
  • ½ łyżki prażonego sezamu
tamaryndowiec(3)
tamaryndowiec(4)
tamaryndowiec(5)
tamaryndowiec(6)
tamaryndowiec(7)
tamaryndowiec(8)
Sposób przygotowania:

Owoce obieramy z łusek i żyłek. Dodajemy do wody z dodatkiem cukru i soli, a następnie doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na małym ogniu przez 15 minut, a następnie doprawiamy imbirem i redukujemy do konsystencji dżemu. Przecedzamy, aby pozbyć się pestek. Na koniec posypujemy prażonym sezamem i przekładamy do czystego szczelnie zamykanego naczynia.

Sposób podania:

W połowie szklanki wody (100ml) mieszamy 1 łyżkę dżemu, a następnie uzupełniamy do pełna kostkami lodu. Z wierzchu posypujemy prażonymi orzechami.