main

FelietonyPodróżePoradniki

Tajlandia: wyjazd w prostych krokach

Piotr Górecki - 2021-12-05

Lecąc do Tajlandii w ramach programu Sandbox jako jedni z pierwszych, przecieraliśmy szlaki przed prawdziwym turystycznym sezonem. W perspektywie była pora deszczowa, zamknięta wyspa, skomplikowane procedury i niepewność tego, co zastaniemy. Jaka jest nowa tajska rzeczywistość?

Od 1 listopada 2021 r. wprowadzone zostały nowe przepisy, dzięki którym możliwy jest pobyt w Tajlandii (dowolnej lokalizacji, nie tylko na wybranych wyspach!) w ramach dwóch programów dla zaszczepionych i ozdrowieńców:

 • Test & Go (dla osób z Polski i innych 62 krajów zaakceptowanych przez Tajlandię).
 • Living in the Blue Zone (17 Sandbox Destinations) – dla osób z krajów spoza tajskiej listy.
 • Oraz dodatkowo programu Alternative Quarantine dla osób niezaszczepionych (lub pomiędzy szczepieniami).

Krok po kroku: Test & Go

Co w ramach programu?

Wymagania i potrzebne dokumenty przed wylotem:

 1. Należy przebywać na terytorium Polski przez minimum 21 dni przed wylotem do Tajlandii (nie jest wymagany dokument potwierdzający ten fakt)
 2. Potwierdzenie szczepienia lub ozdrowieńca nabyte najpóźniej 14 dni przed wylotem
 1. Potwierdzenie negatywnego wyniku testu RT-PCR, który zrobiony był w ciągu 72 godzin przed wylotem – wykonuje każdy podróżujący bez ograniczeń wiekowych! My robiliśmy swój w Warszawie, w Cellis ze zniżką 20% na hasło: Sigma20 za 280 zł od osoby. Natomiast dzieci podróżujących mogą mieć wykonane testy za darmo! My z tej opcji skorzystaliśmy. Wyniki testu znajdziecie w Internetowym Koncie Pacjenta (również wyniki dzieci!) – ten dokument należy wydrukować!
 1. Ubezpieczenie na wyjazd na minimum 50 000 USD, z wyraźnym oznaczeniem, że pokrywa ono koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz wyróżnionym imieniem i nazwiskiem każdej z osób Ten dokument musi być w języku angielskim i należy go wydrukować dla każdego podróżującego.
 2. Zarezerwowany i opłacony nocleg na minimum 1 dzień w hotelu z certyfikatem SHA Plus – ten dokument należy wydrukować.
 1. Zarezerwowany i opłacony test RT-PCR po przylocie do Tajlandii – w ramach rezerwacji hotelu lub w przypadku Phuket poprzez system rezerwacji: https://www.thailandpsas.com/ Koszt testu to 2200 THB, czyli ok. 270 zł.
 2. Zaaplikuj, aby otrzymać Thailand Pass QR Code. Warto rozpocząć aplikację minimum 7 dni przed wylotem, ponieważ musi ona zostać zaakceptowana. Ambasada Królestwa Tajlandii nie jest odpowiedzialna za ten proces, dlatego nie może pomóc w sytuacji odrzucenia wniosku lub w przypadku błędów technicznych na stronie.
 3. Paszport ważny przez minimum 6 miesięcy. Nie jest potrzebna wiza turystyczna – obywatele polscy są z niej zwolnieni (tzw. jesteśmy w kategorii VE visa exemption).

Po przylocie:

 1. Należy okazać wszystkie dokumenty podczas kontroli – warto je przygotować od razu – per osoba, przyspieszy to późniejszy proces kontroli.
 2. Dojazd do hotelu transportem z certyfikacją SHA Plus (większość taxi na lotnisku taki posiada, często również samochody zamawiane poprzez aplikację Grab, ale najwygodniej jest zamówić transport jako usługę z wybranego przez siebie hotelu – choć będzie to najprawdopodobniej droższa opcja).
 3. Należy wykonać zarezerwowany test RT-PCR w wybranej przez siebie lokalizacji. Dzieci poniżej 6 roku życia (tzn. 5 lat, 11 miesięcy, 30 dni wykonane będą miały test przez usta, a nie nos.) Dostaniecie również test antygenowy do samodzielnego wykonania w 6-7 dniu pobytu.
 4. Po teście należy pozostać w pokoju hotelowym przez minimum 6 godzin (w tym czasie laboratorium zobowiązane jest do przesłania wyniku). W praktyce oznaczać to może, że konieczne będzie np. zamówienie jedzenia bezpośrednio do pokoju.
 5. Najpóźniej w hotelu należy pobrać aplikację MorChana monitorującą aktywność w Tajlandii. Aplikacja przypomni o konieczności wykonania testu antygenowego oraz wgrania wyniku.

Powrót.

Po powrocie do kraju w celu zniesienia obowiązkowej 14-dniowej (od 1 grudnia dla osób, które przyjeżdżają z krajów non-Schengen) kwarantanny możesz wykonać test PCR w ciągu 48 h od przekroczenia granicy, którego negatywny wynik zwolni Cię z odbywania kwarantanny od momentu pojawienia się w systemie EWP.

Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID, dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19 i ozdrowieńców (nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy PR).

Jak jest teraz?

Wszystko zależy od perspektywy. Tajlandia, której ciepłym wspomnieniem grzejemy się w jesienno-zimowe wieczory jest lepsza niż przedtem, ponieważ mniej jest w niej turystów. Kusi pustymi plażami, przestronnymi hotelami i atrakcjami turystycznymi, w których jesteśmy niemalże sami. W nowej rzeczywistości pojawiło się mierzenie temperatury w restauracjach i mnóstwo płynów dezynfekcyjnych na każdym kroku – nie jest więc to utrudnienie, a raczej nowa rutyna zwiększająca poczucie bezpieczeństwa. Natomiast dla wielu osób zaskoczeniem może być konieczność noszenia maseczek w przestrzeni zamkniętej i otwartej (poza konsumpcją czy pływaniem w basenie czy morzu) – Tajowie są w tej kwestii restrykcyjni, dlatego nie ma mowy o wystawianiu nosa. Poza tym występować mogą ograniczenia w sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych. Niektóre atrakcje turystyczne mogą być zamknięte, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualne informacje przed planowaną wizytą.

Przepisy dotyczące warunków wjazdu do Tajlandii co jakiś czas się zmieniają po to, aby ułatwić powrót ruchu turystycznego. Warto więc zaglądać na najbardziej aktualną stronę agencji Tourism Authority of Thailand, z którą współpracowaliśmy podczas wyjazdu do Tajlandii:

TAT News 

Obecnie w Tajlandii widać tendencję spadkową w rozwoju pandemii – jest 5 razy mniej nowych przypadków dziennie niż w Polsce, a zaszczepionych jest blisko 40% osób. Nie jest to odpowiedź na pytanie czy podróżowanie jest bezpieczne, ale przynajmniej daje szansę na niestereotypowe spojrzenie na warunki sanitarne w Tajlandii.