main

Przepisy

Moo Grob (หมูกรอบ) – tajski chrupiący boczek

Wiktoria Górecka - 2020-04-25

Trzy powody, dla których powinniście wprowadzić ten przepis w życie? Jest prosty, w podstawowej wersji nie trzeba do niego żadnych trudno dostępnych składników, a co najważniejsze – boczek wygląda jak złoto, a smakuje tak, że sama myśl o nim sprawia mi przyjemność.

Wybrałam dla Was tajską wersję, bo uwielbiam jak Tajowie wykorzystują gotowy boczek do przygotowania kolejnych dań np. pad kra pao moo krob (boczek smażony z tajską bazylią Holy, czyli kra pao กะเพรา). Boczek chrupiący jest jednak obecny również w innych azjatyckich kuchniach – wietnamskiej (thịt quay) czy chińskiej (siu yuk/烧肉), ale przepisy zawierają znacznie więcej składników – w czasach pandemii staramy się je ograniczyć do minimum.

Moo Grob (หมูกรอบ)
tajski chrupiący boczek

Składniki

 • 1 kg wieprzowego boczku (dość chudego, surowego, ze skórą)
 • 40 g soli (ok. 2 łyżki)
 • olej do smażenia o neutralnym smaku

Sposób przygotowania

Gotowanie
 1. Zagotuj wodę w garnku lub na patelni, której powierzchnia pozwoli na ułożenie boczku tak, aby się nie zwijał (28-30 cm średnicy). Dodaj sól.
 2. Jeśli gotujesz boczek w całości należy wykonać cięcia na całej długości skóry co 2 cm, co pozwoli na łatwiejsze krojenie przed podaniem. Gotuj 40 minut skórą do dna patelni/garnka. (Możesz od razu podzielić boczek na wąskie, długie paski (ok. 6 na 1kg boczku), co skróci czas gotowania. Gotuj – w tym przypadku 15 minut skórą do dna garnka.)
Suszenie
 1. Jest to bardzo ważny krok! Boczek wyjmujemy z wody i ustawiamy na kratce z piekarnika ustawionej nad blachą. Ma zupełnie wyschnąć – konieczne może okazać się wytarcie dodatkowo ręcznikiem papierowym.
Pierwsze smażenie
 1. Rozgrzej olej na średnim ogniu. Jeśli nie chcesz zużyć morza oleju tak, aby boczek zanurzył się w nim w całości konieczne będzie obracanie.
 2. Jeśli używasz całego kawałka boczku – smaż go 20 minut na skórze i 10 minut po obróceniu. (Jeśli używasz wąskich pasków – smaż je przez 5 minut z jednej i 5 z drugiej strony.)
 3. Wyjmij boczek na kratkę, a w tym czasie podgrzej olej do jeszcze wyższej temperatury.
Drugie smażenie
 1. Niezależnie od wybranej formy boczku (w całości czy w paskach) smaż z obu stron do uzyskania intensywnie złocistej skórki i bąbelków (ok. 5 minut). Po odsączeniu na kratce powinien być ekstremalnie chrupiący.
 2. Boczek pokrój w cienkie plasterki – najlepiej zrobić to uderzając ciężkim nożem zamiast przecinać.

Chrupiący boczek możesz zjeść jako dodatek do ryżu, lubimy też zamaczać go np. w sosie przygotowanym z ciemnego sosu sojowego, cukru, octu ryżowego i posiekanego chili, ale nadaje się świetnie również jako składnik innych tajskich dań.