main

[SZORTY]

Biblia ramenu od Naohito Kuroki

2019-03-28

Naohito Kuroki stworzył shio ramen (tokusei shio soba) jakiego nie było. Powstał na bazie sześciu rodzajów soli z całego świata, trzech rodzajów kurczaka oraz wielu gatunków suszonych ryb. Cienki, prosty makaron przygotowywany jest na miejscu (co wcale nie jest taką oczywistością w wielu tokijskich lokalach) z japońskich mąk z domieszką pełnego ziarna. Ten ramen w 2018 roku wygrał ranking TRY właśnie w kategorii shio.

Lokal Motenashi Kuroki znany jest też z tego, że co miesiąc zmienia menu, prezentując wyjątkowo pieczołowicie złożone, sezonowe rameny. Nie byłoby w tym nic (aż tak) dziwnego, gdyby nie książka 上質を追求した 旬のラーメン, której Kuroki jest twórcą. A w książce tej autor, szef kuchni i właściciel dzieli się z nami… przepisami na swoje rameny. Ta otwartość i transparentność jest wręcz szokująca.

Ale wspomniany tytuł to nie tylko przepisy, ale też zbiór zaskakujących wskazówek, porad i reguł. Czy przypadkowe ułożenie dodatków do ramenu może sprawić, że będziesz na nie patrzył w niewłaściwej kolejności, a to odbierze Ci przyjemność z jedzenia? Według autora – tak! Ciekawe co Wy o tym sądzicie. 😉

Nie chcemy tu próbować rozstrzygać czy topowe rameny od najlepszych ramen-masterów to sztuka zahaczająca czasami o alchemię, czy jednak przeintelektualizowanie prostego w swoim założeniu dania. Rozstrzygać nie musimy, bo ramen to świetny przykład tworu kulinarnego, który można doceniać niemal na każdym poziomie ramenowego wtajemniczenia. To potrawa, którą uwielbiać będą laicy, ale też zapleni ramen headzi czy w końcu osoby doświadczone w smakowaniu produktów i dań o złożonym smaku przygotowanych z najlepszej jakości składników.

Bez względu na to czy zgadzamy się z wszystkimi tezami autora, książkę czyta i ogląda się z wypiekami na twarzy. A początkowa bariera językowa tylko dodaje temu pikanterii. 😉