X

Viet Cong ramen – przepis

Viet Cong ramen to bardzo rzadko spotykane danie, które odkryliśmy przy okazji naszej podróży do Nagoi (można go znaleźć niemalże wyłącznie w prefekturzach Gifu i Aichi).

Jego podstawą jest prosty shoyu lub miso ramen na bazie wywaru z kurczaka i wieprzowiny, któremu towarzyszy słusznych rozmiarów porcja (nawet do 500g!) kiełków fasoli mung (moyashi), zielonej części dymki, a czasami również kapusty, marynowanego bambusa i plasterków wieprzowiny przygotowanych metodą stir-fry. Wyróżnik stanowi natomiast znaczna pikantność i dominujący czosnkowy aromat. Wbrew widocznemu w nazwie nawiązaniu do Wietkongu (wietnamskiego ruchu politycznego, którego członkowie – partyzanci walczyli w ramach Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego), danie to ma korzenie chińskie. Powstało w specjalizującej się w chińskiej kuchni restauracji Shinkyo w mieście Ichinomiya pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia lub pod koniec lat 70. w restauracji Kogaku w Gifu (spór o pochodzenie trwa). Były to czasy wojny wietnamskiej/amerykańskiej i dlatego też ramen zawiera składniki, które stanowić mogą stylizację kuchni Wietnamu.

nazwa budzi nieprzyjemne skojarzenia z wojną

Nazwa budzi w wielu osobach nieprzyjemne skojarzenia z wojną, dlatego została zmieniona na podstawie podobieństwa fonetycznego. Betokon ramen (Wietkong ramen, ベトコンラーメン) ma stanowić skrót od besutokondishon ramen (best condition ramen, ベストコンディションラーメン). Sytność dania i duża zawartość czosnku ma zapewnić jego amatorom lepszą kondycję i wytrzymałość. Legenda głosi, że twórca ramenu mandżurskiego pochodzenia (Yasui Inagaki) przygotował je jako posiłek pracowniczy, który swoim wyrazistym smakiem miał pobudzić apetyt zmęczonych kucharzy.

Ze względu na dużą zawartość czosnku (nawet do 10 ząbków jednej porcji) jadany jest zwykle w weekendy, aby nie przeszkadzać silnym zapachem współpracownikom czy osobom w komunikacji miejskiej. Tutaj znajdziecie nagranie, w którym można podejrzeć wywar, a tutaj proces przygotowywania stir fry i sposób złożenia porcji.

ベトコンラーメン Viet Cong ramen

Podstawą tego ramenu jest prosty wywar (z kurczaka, wieprzowy lub mieszany) oraz miso lub shoyu tare. Wskazówki jak przygotować szybką wersję znajdziecie w tekście dotyczącym shoyu ramen.

Składniki (2 porcje)

  • 4 ząbki drobno siekanego czosnku + 2-4 ząbki czosnku w całości
  • pęczek zielonej część dymki
  • 200g kiełków fasoli mung
  • 3-4 łyżki sosu sojowego
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżka oleju sezamowego
  • 1-3 suszonych papryczek chili LUB 1 łyżka płatków chili
  • 2 łyżki sake
  • 100g wieprzowiny (np. karkówki lub boczku)
  • sól do smaku

Sposób przygotowania

Początkowa faza przygotowań to ugotowanie wywaru, dodanie tare i ugotowanie makaronu, co opisaliśmy w przepisie na shoyu ramen.

Obierz czosnek i podziel zieloną część dymki na kawałki o długości ok. 4 cm. Cztery ząbki drobno0 posiekaj, resztę smaż w całości przez ok. 15 minut na głębokim oleju aż skarmelizuje na zewnątrz, a w środku stanie się słodki i rozpływający. LUB: przełóż do miski, dodaj 1 łyżkę wody i podgrzej w mikrofalówce przez 30 sekund, aby ugotował się wewnątrz.

Na patelni rozgrzej olej (najlepiej ten w którym smażył się czosnek), dodaj posiekany czosnek, pokrojoną na kawałki papryczkę chili, cienkie plasterki wieprzowiny o szerokości 2cm oraz dopraw sosem sojowym. Smaż aż do zarumienienia. Dołóż kiełki oraz zieloną część dymki i zwiększ temperaturę, aby szybko przygotować stir fry. Przypraw cukrem, sake oraz olejem sezamowym, a jeśli to konieczne solą lub sosem sojowym. Nie smażymy zbyt długo, aby kiełki nie zmiękły za bardzo.

Na dno miski wlewamy sojowe tare, dolewamy wywar oraz układamy makaron. Na sam koniec dodajemy stir fry wraz z sosem! Na porcji kładziemy karmelizowany czosnek.

LUB: przygotowujemy ramen instant, a do niego dodajemy stir-fry.

Podobne wpisy