main

Restauracje

Schabowy

Piotr Górecki - 2017-10-23

Informacje o tym miejscu spływały do nas różnymi, mniej lub bardziej oficjalnymi, kanałami już od kilku miesięcy i choć tradycyjna kuchnia polska to teoretycznie nie nasza bajka – nie mogliśmy się doczekać otwarcia. Dlaczego? Bo to miejsce tworzone przez ludzi z pasją, nastawione na dobry składnik i proste potrawy. A wbrew pozorom, połączenie pasji z biznesem w warszawskiej gastronomii jest rzadkością i przekonaliśmy się o tym zdecydowanie zbyt wiele razy. Schabowy to polska kuchnia bez żadnych udziwnień – schabowy z purée ziemniaczanym i mizerią, pierogi, flaki, rosół czy śledzie z cebulką. A od najbliższej środy (25.10.2017) – jeszcze szersze menu gdy kuchnia będzie już hulać pełną parą.

My zaczęliśmy od wypiekanego na miejscu pieczywa (jeszcze ciepłe!), dwóch rodzajów masła (solone i śledziowe) i talerza wędlin. Kto by pomyślał, że jesteśmy w stanie zjeść tyle glutenu. 😉 I to jest nasz pro-tip dla osób wybierających się do Schabowego: dla samego ciepłego pieczywa warto wybrać się tam we wczesnych godzinach popołudniowych.

Następnie, na stół wjechał tatar z jajkiem, cebulką, ogórkiem i marynowanymi grzybkami. Klasyka klasyków. Z dobrego mięsa od lokalnych dostawców z ubojni w Garwolinie i z dobrych jajek od zaprzyjaźnionego hodowcy z Węgrowa. Może brzmi to trochę jak mokry sen hipstera (pretensjonalnie?), ale w tym przypadku warto podkreślić dbałość o dobór składników, bo w prostych daniach kuchni polskiej to właśnie składnik będzie decydował o jakości i smaku całej potrawy.

Składnik będzie decydował o jakości i smaku całej potrawy

Czas na dania ciepłe. Zaczęliśmy od mieszanego zestawu domowych pierogów – ruskich (cały nabiał jest z OSM Garwolin), ze szpinakiem oraz z mięsem wołowym i dobrze doprawionych flaków. Pierogi były bardzo dobre, ale to co nas zaskoczyło najbardziej, to genialne skwarki ze świnki rasy mangalica. Nie obraziłbym się, gdyby skwarki stanowiły osobne danie. Przychodziłbym.

Mangalica trafiła na talerz również w postaci wielkiego schabowego, obok którego nieśmiało spoczęła mizeria i purée ziemniaczane. I słusznie, bo to schabowy gra tutaj pierwsze skrzypce, wbrew głośnym protestom fanatyków sałatek jarzynowych i lobby wegańskiego. Schabowy był usmażony w punkt i kojarzył się z domem rodzinnym. To znaczy z domem naszych rodziców, bo u Państwa Pyz króluje japoński miso katsu. 😉 Całość dopełnił kwaskowy kompot (kompot, a nie stołówkowy „kompot” będący mieszanką wody i syropu owocowego o wątpliwym składzie) i domowy deser w postaci ciasta, kruszonki i kulki świetnego sorbetu śliwkowego wyrabianego na miejscu.

To schabowy gra tutaj pierwsze skrzypce

Za sterami kuchni stoi Mateusz Suchecki, szara eminencja co najmniej kilku projektów kulinarnych, o których było głośno na Pyzie. Mamy nadzieję, że będzie on gwarantem równej jakości nie tylko na początku funkcjonowania restauracji. Będziemy pilnować! Miarkujcie jednak oczekiwania – Schabowy to żaden fine dining czy źródło duchowych uniesień smakowych. To bardzo dobre jedzenie zrobione z dobrego składnika. Chciałbym powiedzieć „tylko tyle”, ale chyba powinienem powiedzieć aż tyle. I jeszcze jedno – dla korpo-ludków z Mordoru wkrótce pojawią się dania dnia, czyli zestawy (często spoza karty) dostępne aż do wyczerpania zapasów. Chodzą też słuchy, że ma pojawić się dobry polski alkohol i wędliny z mangalicy przygotowywane na miejscu.

Czy to miejsce do którego będziemy wracać? Tak, mimo że to nie są do końca nasze smaki, wypaczone przez lata sosem rybnym i pastą miso. Będziemy wracać z rodzicami naszych wietnamskich przyjaciół, którzy od dawna pytają o restauracje z prawdziwą polską kuchnią. Chyba w końcu znaleźliśmy takie miejsce – łączące w sobie prostotę, dbałość o składnik, bezpretensjonalną atmosferę i rozsądne ceny.

PS: Tak, znamy się prywatnie z właścicielem i szefem kuchni lokalu, ale nie pisalibyśmy o tym miejscu gdybyśmy nie byli pod wrażeniem uczciwego podejścia do gastronomii i dbałości o szczegóły, które robią różnicę. Powodzenia i trzymajcie poziom!

Schabowy

Adres: Obrzeżna 1, Warszawa (wejście od pętli autobusowej przy ulicy Bokserskiej!)
Godziny otwarcia: nd-pon 12:00-20:00; wt-czw 12:00-21:00; pt-so 12:00-22:00
Telefon: 22 241 32 51