main

Przepisy

Danmuji, czyli żółta piklowana rzodkiew (단무지)

Wiktoria Górecka - 2016-11-18

W Polsce żółta piklowana rzodkiew znana jest głównie z japońskich restauracji pod nazwą takuan (沢庵). Jej intensywny słodko-słono-kwaśny smak może być nieco przytłaczający w porównaniu z polskimi marynatami, ale jest na to wytłumaczenie. Zgodnie z pierwotną intencją jest niejako przerywnikiem w jedzeniu, a nie samodzielnie funkcjonującym daniem.

Możemy kupić ją również w azjatyckich sklepach spożywczych, ale warto zwrócić uwagę na skład z długą listą E. Przygotowanie własnych pikli zajmie nam najwyżej kwadrans, a rzodkiew daikon (大根) jak na typowo azjatycki składnik jest tania i powszechnie dostępna np. w popularnym dyskoncie na L.

Koreańska nazwa danmuji (단무지) dosłownie oznacza słodką marynowaną rzodkiew. Jej charakterystyczny jaskrawy kolor uzyskiwany jest naturalnymi barwnikami – tradycyjnie stosowane są w tym celu nasiona chija (치자, gardenia jaśminowata, Gardenia jasminoides), które nadają barwę miodową, ale moim zdaniem przyzwoity efekt uzyskamy zastępując je kurkumą. Wszystko ma jednak swoją cenę – zyskamy intensywny żółty kolor, ale niestety stracimy lekko ziołowy posmak. Ten ostatni możemy podratować aromatem liści laurowych (co sugeruje Ai) i muszę przyznać, że również jestem zadowolona z tego triku.

rozdkiew2

Składniki:
  • 0,5 kg rzodkwi daikon
  • 1 łyżeczka kurkumy i 1 liść laurowy lub 3 nasiona gardenii jaśminowatej
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 100 ml wody
  • 100 ml octu ryżowego
  • 6 ziaren pieprzu
Sposób przygotowania:

Wpierw przygotowujemy zalewę do marynowania łącząc składniki i doprowadzając ją do wrzenia. Następnie wkładamy pokrojoną w plastry rzodkiew do szczelnego pojemnika i zalewamy gorącą marynatą. Pozostawiamy w temperaturze pokojowej przez noc, aby rozpocząć fermentację. Gotowe danmuji przechowujemy w lodówce do 3 miesięcy.