main

PrzepisySkładnikiWege

Kokosowy ryż z mango

Wiktoria Górecka - 2015-08-07

Czy wiecie, że w większości języków narodowych i etnicznych Azji Południowo-Wschodniej podstawowym pytaniem jest: czy jadłeś ryż (w znaczeniu czy jadłeś już posiłek)?

I chociaż najczęściej z tym regionem kojarzy nam się długoziarnisty ryż jaśminowy (inaczej pachnący ryż, taj. hom mali lub khao dawk mali), którego uprawa rozpoczęła się zaledwie 60 lat temu, to region ten od zawsze związany był z uprawą ryżu kleistego. Obecnie najbardziej popularny jest w Laosie oraz północnej i północno-wschodniej części Tajlandii. Rozpoznamy go po charakterystycznych okrągłych ziarnach, które Tajom przypominają kły węża. Po ugotowaniu sklejają się ze sobą, ale co ważne – zachowują jednocześnie sprężystość. Mają również półprzezroczystą kremową barwę i wyrazisty smak. Jego perfekcyjne (jakby powiedzieli Tajowie pra neet) ugotowanie wymaga odrobiny wysiłku, dlatego podpowiadamy Wam jak to zrobić w zależności od sprzętu jaki posiadacie w kuchni. Najlepszy efekt uzyskacie gotując ryż (uprzednio namoczony przez 3-4 godziny) w specjalnym bambusowym koszu huad, który ustawia się na wysokim garnku. Ziarna będą sprężyste i nabiorą charakterystycznego delikatnego zapachu bambusa.

Kokosowy ryż z mango to absolutny klasyk deserowy tajskich restauracji na całym świecie. Jest tak prosty do zrobienia, że może na stałe wejść do naszego domowego repertuaru, szczególnie w upalne dni, kiedy apetyt jest mniejszy i danie to może zastąpić cały posiłek.

Deser ten przygotowywany jest z egzotycznych składników – ryżu kleistego, mango oraz mleka kokosowego. Jeśli brakuje ich w naszym lokalnym sklepie, możemy oczywiście zamówić je przez internet z każdego miejsca w Polsce, ale warto poeksperymentować z kuchnią fusion, zmieniając rodzaj ryżu czy roślinnego mleka (np. migdałowe, sojowe lub samodzielnie przygotowane kokosowe z wiórków lub orzecha kokosowego) i dodając polskie owoce sezonowe.

Sposób przygotowania:

Wpierw gotujemy ryż kleisty. Jeśli chcemy przygotować ryż kokosowy możemy ryż wymieszać z mlekiem kokosowym już po ugotowaniu lub zastąpić wodę mlekiem kokosowym (jeśli jest gęste to należy zmieszać je z wodą w proporcji 1:1,5).

  • W garnku do gotowania na parze (czas: 35 minut)

Ryż płuczemy trzy razy zimną wodą (lub do uzyskania jej przejrzystości) i pozostawiamy zanurzony w niej na 10 minut. Odsączamy, zawijamy w gazę i wstawiamy do garnka do gotowania na parze. Kiedy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez pół godziny.

  • W elektrycznym garnku do ryżu (czas: 30 minut)

Ryż płuczemy trzy razy zimną wodą (lub do uzyskania jej przejrzystości) i pozostawiamy zanurzony w niej na 30 minut. Odsączamy i przekładamy do garnka. Nalewamy zimną wodę (lub mleko kokosowe) w proporcji 1:1,3 i gotujemy przez 15-20 minut. Zanim uniesiemy przykrywkę czekamy jeszcze 10 minut.

  • W garnku (czas: 25 minut)

Ryż płuczemy trzy razy zimną wodą (lub do uzyskania jej przejrzystości) i pozostawiamy zanurzony w niej na 30 minut. Odsączamy i przekładamy do garnka. Nalewamy zimną wodę (lub mleko kokosowe) w proporcji 1:1,3 i gotujemy przez 15 minut na bardzo małym ogniu pod szczelnie zamkniętą przykrywką. Zanim uniesiemy przykrywkę czekamy jeszcze 10 minut. Ryż może delikatnie przywrzeć do dna, ale jest to normalne zjawisko.

Jeśli nie gotowaliśmy ryżu wraz z mlekiem kokosowym to należy dodać je zaraz po jego ugotowaniu. Mieszamy i odkładamy na 20 minutowe leżakowanie, aby ziarna zabsorbowały mleko.

Sos kokosowy:

Jedną puszkę mleka (400 ml) podgrzewamy na małym ogniu, dodajemy ½ łyżeczki soli oraz 2 łyżeczki cukru. Polewamy ryż.

Sposób podania:

Ryż polewamy sosem kokosowym i posypujemy prażonym sezamem. Podajemy z mango krojonym w kostkę lub z połówką owocu pokrojoną w podłużne paski.