X

Wietnamski pasztet pate gan gà na 3 sposoby

Wyobraźcie sobie, że po pokonaniu blisko 8500 km dzielących Polskę i Wietnam trafiacie wczesnym rankiem na uliczne stoisko z jedzeniem w pełnym gwaru trąbiących skuterów Hanoi. Obserwując szybkie ruchy kucharzy i słysząc syk rozgrzanej patelni wiecie, że tylko sekundy dzielą Was od wgryzienia się w smaki Azji Południowo-Wschodniej. W rozedrganych z emocji rękach ląduje zawinięte w gazetę zamówienie i bam! Spod papieru łypie na Was oko smażonego jajka, które wygodnie umościło się na pasztecie w samym centrum pszennej bagietki. Nie o takie street foody nic nie robiliśmy, prawda?

A może nieprawda. Okazuje się bowiem, że wietnamska bagietka bánh mì (czyt. bań mi) zyskała globalną popularność właśnie dzięki swojskiemu charakterowi.

Znajoma forma kanapki nie wymaga specjalnych umiejętności konsumpcyjnych: rytualnego maczania w odpowiednich sosach czy posługiwania się pałeczkami. Wydaje się więc, że jej odtworzenie w domowych warunkach nie powinno sprawiać trudności – w końcu nasza praktyka w robieniu kanapek jest niemalże równa długości naszego życia (zatem idzie w dziesięciolecia!). Jest jednak pewne „ale” – bánh mì mimo wyraźnie europejskich korzeni smakuje bez wątpienia Azją.

Co jest kluczem do smaku?

Odpowiednie doprawienie! Dlatego dzielę się przepisem na wietnamski pasztet pate gan gà – to on w dużej mierze nadaje charakter temu daniu. Jeśli chcecie poznać pozostałe elementy bánh mì zajrzyjcie do tego przepisu. No i nie zapominajcie, że pate można jeść nie tylko zamknięte we wnętrzu bagietki – w Wietnamie stanowi ono również popularny dodatek do kleistego ryżu (xôi pate).

Wietnamski pasztet pate gan gà
na 3 sposoby

Na bazie tych samych składników przygotować można trzy rodzaje pate – wybierzcie metodę, którą wolicie w zależności od pożądanej konsystencji i preferowanego czasu przygotowania.

Składniki

  • 400g chudego mięsa wieprzowego (mielone)
  • 400g wątróbki drobiowej
  • 50g szalotki
  • 4 ząbki czosnku
  • 50g chleba tostowego
  • mleko krowie 3,2% (ilość wystarczająca do namoczenia wątróbki oraz do namoczenia pieczywa)
  • 100g masła
  • sól, pieprz (biały, czarny lub mieszanka obu)
  • wietnamska przyprawa 5 smaków
  • 2 łyżki wina Shaoxing (opcjonalnie)

Sposób przygotowania

  1. Oczyść wątróbkę z przerostów oraz namocz w mleku przez 30 minut. Następnie dokładnie wypłucz wodą i wysusz. Pokrój na mniejsze kawałki (na pół lub trzy części).
  2. Usmaż na maśle na patelni i odstaw do wystudzenia.
  3. Cebulę i czosnek obierz oraz posiekaj. Przesmaż na maśle i dodaj mielone mięso wieprzowe. Kiedy zdejmiesz je z patelni do wystudzenia nie myj jej tylko dodaj namoczony w mleku chleb i podsmaż. Ostudź.
  4. Wystudzoną wątróbkę zblenduj i odłóż do miski. Następnie mięso zblenduj na gładką masę oraz dopraw: solą, białym lub czarnym pieprzem, przyprawą 5 smaków oraz winem Shaoxing. Na koniec dodaj do blendowania wątróbkę. Mięso oraz wątróbka wymagają różnych czasów blendowania i dlatego te dwa procesy są rodzielone. Dodaj namoczone pieczywo oraz tyle mleka, aby uzyskać pożądaną konsystencję (niektórzy wolą kiedy pasztet jest bardziej gładki, inni kiedy jest zwarty).

PATE wersja 1 (szybka)

Gotowe pate przełóż do szklanego pojemnika ze szczelną przykrywką. Możesz zalać rozpuszczonym masłem, co wydłuży czas przechowywania, nada smak, a na dodatek sprawi, że wierzch nie będzie wysychał. Przechowuj w lodówce. Najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzane.

PATE wersja 2 (gotowana na parze)

To najbardziej klasyczna wersja – masę przełóż do naczynia pokrytego masłem, wypełnij je tylko do ¾ wysokości, ponieważ podczas gotowania na parze pasztet zwiększy swoją objętość. Paruj przez godzinę (jeśli lubisz, aby miał lekko różową barwę). Możesz do tego użyć parownika, ale sprawdzi się też prosty trik. Na dnie dużego garnka z pokrywką nalej wodę, ustaw miseczkę obróconą do góry dnem, a na niej talerz. Na nim postaw formę z pate i gotuj pod zakryciem. Kiedy pate będzie gotowe nie wyjmuj go od razu z garnka tylko zaczekaj aż wystygnie (pomoże to przeciwdziałać ciemnieniu mięsa).

PATE wersja 3 (pieczona)

Pate można również upiec klasycznie jak pasztet – ma wtedy bardziej zwartą konsystencję. W tym celu przełóż masę do foremki wysmarowanej i masłem. Piecz przez godzinę w 180 stopniach uważając, aby nie przypalić wierzchu (zakryj go folią jeśli to konieczne). Pamiętaj, że piekarniki są różne, więc należy obserwować pate i zakończyć pieczenie wtedy, gdy zarumieni się, a boki odchodzić będą od formy.

Podobne wpisy