main

Restauracje

Pizzaiolo na Kruczej, czyli Warszawa w koronie

Piotr Górecki - 2020-11-17

Tytuł jest niezamierzenie dwuznaczny. Pierwotnie miał podkreślić, że Warszawa znowu króluje jako stolica pizzy neapolitańskiej w Polsce. Znowu, bo jakiś czas temu straciła to miano na rzecz Wrocławia, ale w mieście 100 mostów ostatnio nie tylko zastój, ale też niestety regres. „Warszawa w koronie” ma jednak też wydźwięk symboliczny. Gastronomia w tym mieście, ale też w całej Polsce zmieniła się, być może nieodwracalnie. W kontekście Napoletany temat ten jest dodatkowo trudny, bo ten styl pizzy wyjątkowo ciężko znosi dowóz – nie oszukujmy się, prawdziwa pizza najlepiej smakuje tuż po wyjęciu jej z pieca.

nowe miejsce przy ulicy Kruczej

Pandemia nie zatrzymała jednak zespołu pizzaioli (pizzaiolo to z włoskiego – „kucharz pizzy”, pizzaioli – liczba mnoga) z Dwa Osiem, które w sezonie regularnie gościło na Bulwarach Warszawskich i przyciągało zarówno tą wymagającą, jak i ze względu na lokalizację (ujmując to delikatnie) mniej wymagającą klientelę. Nowe miejsce przy ulicy Kruczej i lokal stacjonarny to nowe możliwości. Moze jeszcze nie teraz, nie od razu, ale mimo wszystko liczymy na to, że kiedyś sytuacja wróci do (nowej) normy. Lokal zyskał też nową nazwę i na szyldzie dumnie widnieje… Pizzaiolo. Punkt stacjonarny pozwoli na zabawę z odważniejszymi i droższymi składnikami czy ciekawszymi kompozycjami, które nie będą musiały koniecznie trafić w gust imprezowego klienta z Bulwarów. I super!

w kuchni i przy piecu rządzą „zajawkowicze”

Już od dłuższego czasu nie oceniamy restauracji, a w obecnej sytuacji powstrzymujemy się od tego jeszcze bardziej. Pizzaiolo ma na pewno jednak naszą rekomendację. Już teraz jest bardzo dobrze, a zespół odpowiedzialny za pizzę od samego początku wie co robi. Przyjemnie jest widzieć kolejne miejsce, w którym w kuchni i przy piecu rządzą „zajawkowicze”, jak powiedziałaby dzisiejsza młodzież. Pandemia, która wyeliminowała możliwość jedzenia na miejscu, wymogła jednak na wielu najlepszych pizzeriach zmiany. Zmiany receptury ciasta. Wynosy rządzą się swoimi prawami i receptura ciasta musi zostać zmodyfikowana (na przykład mniejsze jego nawodnienie), jeśli nie chcemy wylądować w domu z gumowym plackiem. My i tak zalecamy odbiór osobisty i zjedzenie pizzy od razu, ale zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze to jest możliwe.

Chcecie trochę szczegółów, o które udało się wypytać? To do dzieła. W Pizzaiolo używa się mąki Caputo Pizzeria i długich czasów fermentacji czasami przekraczających 48 godzin. Ciasto wyrasta częściowo w temperaturze otoczenia, a częściowo w lodówce (tak zwana „cold fermentation”. W centralnym punkcie lokalu króluje piec opalany drewnem, a pizzerzy dbają o takie szczegóły jak standaryzacja wody używanej do ciasta (chodzi o zawartość minerałów, twardość czy pH), proporcje składników czy temperatura wyrastania. Jeśli zajrzycie do menu, to szybko dojdziecie do wniosku, że to połączenie tradycji z nowoczesnością i… wspomnienia z podróży. Osoby interesujące się pizzą w Neapolu z pewnością zauważą, że klasyczna marinara i margherita podawana jest z dobrej jakości olejem słonecznikowym, a nie z oliwą – dokładnie tak jak w słynnej na cały świat L’Antica Pizzeria da Michele.

nas skusiła pizza z chlebowcem

Rekomendacje? Sami zdecydujcie zgodnie z Waszymi preferencjami smakowymi. W menu znajdziecie wiele pizz czerwonych i trochę białych. Nas oczywiście skusiła ta z chlebowcem. Baliśmy się tego połączenia, ale okazało się, że zupełnie niepotrzebnie. Mocno marynowany owoc idealnie uzupełnił smak pizzy o nuty kwaśne i słodkie sprawiając, że cała pizza miała świetny balans.

Do zobaczenia już wkrótce!

PS: Osobom wykonującym zawód pizzaiolo należy się szacunek i my chcielibyśmy to podkreślić. To, że w tym tekście nie padły imiona i nazwiska osób, które są odpowiedzialne za… Pizzaiolo, to nasze niedopatrzenie i jak tylko zrobimy odpowiedni risercz, to wpis zostanie zaktualizowany.

Pizzaiolo (Krucza)

Adres: ul. Krucza 16/22, Warszawa
Godziny otwarcia: niedziela-czwartek 12:00-23:00, piątek-sobota 12:00-01:00
Telefon: 795 479 433
Menu: Facebook