main

[SZORTY]

REIWA (令和) – nowa japońska era

2019-04-01

REIWA (令和) – to nazwa nowej japońskiej ery, która rozpocznie się wraz z historyczną abdykacją cesarza Akihito. Wydarzenie to jednocześnie zakończy obecną erę Heisei.

Premier Shinzo Abe wyjaśnił, że pierwszy znak (rei – 令) może wskazywać na szczęście/powodzenie (choć bardziej dosłownie oznacza porządek czy panowanie), a drugi (wa – 和) na pokój i harmonię. Nazwa pochodzi z Man’yōshū (Dziesięć tysięcy liści), najstarszej antologii w japońskiej poezji. Szef rządu powiedział: „Długa historia Japonii, bogata kultura i piękna przyroda. Przeniesiemy te cechy narodowe do następnej ery. Podobnie jak kwiaty ume kwitnącej dumnie wiosną po mroźnej zimie, chcemy, aby Japończycy kwitli jak pojedyncze kwiaty z (obietnicą) dobrej przyszłości. Z takim życzeniem dla całej Japonii zdecydowaliśmy się na nazwę Reiwa”.

Nazwa ery ma nadawać ton i kierunek Japonii w najbliższych dekadach i pozostawać ważnym elementem japońskiego życia. Pojawi się ona na monetach, w gazetach, prawach jazdy czy pismach urzędowych. Nowa era będzie 248 erą w historii Japonii.

Razem z naszymi japońskimi przyjaciółmi patrzymy w przyszłość z nadzieją wierząc, że Reiwa będzie dobrym czasem dla kuchni japońskiej w Polsce.