main

[SZORTY]

Noriko Sushi – omakase we Wrocławiu

2019-04-03

Dzisiaj wyjątkowy dzień! Wyjątkowy dla wszystkich, którzy śledzą co się dzieje z sushi w Polsce. Ten patos wcale nie był zamierzony.

O godzinie 12:00 oficjalnie wystartuje Noriko Sushi​, restauracja sushi, która może pomieścić tylko 8 osób – przy barze. Marcin Jasiura​ otwiera pierwszy w Polsce lokal skupiający się na sushi w stylu Edo (a przynajmniej taką mamy nadzieję, bo w opisie na fanpejdżu znajdujemy swojsko brzmiące „Yoroppa style” ?). W Noriko będzie można zarezerwować omakase (potocznie „kolacja degustacyjna” skomponowana przez szefa kuchni, tylko na rezerwacje), ale również zdać się na własny wybór (okonomi) i samemu zdecydować które ryby trafią do naszego nigiri. Ta druga opcja, zazwyczaj zauważalnie tańsza, będzie dobrym wprowadzeniem dla osób, które nie są chętne na omakase.

Choć pierwotnie omakase nie musiało wiązać się z ceremonią i było bardziej nieformalne (po prostu przychodziło się do sushi baru, mówiło „omakase” i dostawało najlepsze wg. szefa kuchni ryby tego dnia), to obecnie najbardziej cenione restauracje sushi w Tokio i całej Japonii serwują sushi głównie w ten sposób (omakase na rezerwacje wieczorem, okonomi w porze lunchu). Mało tego, wiele lokali z najwyższej półki ogranicza się tylko do takiej formy – omakase dla 6-8 osób, które trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Sushi w formie omakase w ostatnich dekadach zrytualizowało się i właśnie przede wszystkim w takiej, bardziej formalnej, postaci przeniosło się na Zachód.

W Noriko Sushi będziemy dopiero w sobotę, ale wszystko wskazuje na to, że pojawiło się kolejne wyjątkowe miejsce dla fanów zakwaszonego ryżu i składników najwyższej jakości. Wizualnie to chyba najbardziej ortodoksyjne podejście do Edomae (klasycznego stylu Edo) w kontekście sushi w Polsce. I świadczy o tym nie tylko biały uniform Marcina.

Trzymamy kciuki i cieszymy się jak dzieci!

Noriko Sushi

Adres: Plac Wolności 7, Pod Złotym Dębem, Wrocław
Godziny otwarcia: niedz.-pon. zamknięte, wt.-pt. 12:00-15:00, 16:00-22:00, sob. 16:00-22:00
Rezerwacje: +48 510 339 210