main

PoradnikiPrzepisy

Triki na kaczkę

Wiktoria Górecka - 2015-01-21

Podobno zamiast ryby lepiej dać wędkę, dlatego dzisiaj nie będzie przepisu. Będzie coś lepszego! Co sprawia, że kaczka jest idealna?  Dla nas to chrupiąca skórka, ale jednocześnie soczyste mięso i co ważne – przesiąknięte marynatą. Sekret tkwi jak zwykle w jakości produktu, kulinarnych technikach i zastosowanym sprzęcie. Brzmi pro, ale nie lękajcie się – nie będziemy Was raczyć kaczką sous-vide. Ta nam się już przejadła, ponieważ uwiodła kucharzy i od dłuższego czasu króluje w większości restauracyjnych menu.

Będzie „po domowemu”, ale z zastosowaniem trików. Wykorzystujcie nasze rady w konfiguracjach dowolnych, w zależności od czasu i stopnia desperacji w dążeniu do przygotowania kaczki idealnej. Gwarantujemy jedno – każdy z tych trików sprawi, że produkt finalny będzie po prostu smakował lepiej.

Potrzebne składniki:
  • Kaczka pekińska
  • 1 piwo ulubionej marki i rodzaju
  • Przyprawy na marynatę według własnego uznania, a u nas to: sos sojowy, miód, trochę rosołu szefa kuchni (przepis TUTAJ), gwiazdki anyżku, chińskie wino do gotowania Shaoxing, 2 ząbki czosnku, 2cm imbiru, pieprz syczuański, wietnamska przyprawa 5 smaków
  • 1 cytryna
  • ½ kostki masła (opcjonalnie)
kaczka3
kaczka4
kaczka2
Potrzebny sprzęt:

Szpryca, strzykawka, metalowa kratka do wypieków, dwie prawe ręce

TRIK 1
Aby skórka była chrupiąca, a marynata miała szansę dotrzeć do mięsa, należy oderwać skórę od mięsa. Jest to prosta czynność, ale wymagająca zdecydowania. Wkładamy dłoń między mięśnie a skórę i rozpychamy palcami. Najlepszy efekt uzyskamy pompując kaczkę pompką do roweru, ale to już wersja dla zaawansowanych. Dzięki zabiegowi oderwania skóry możemy wcierać marynatę zarówno na zewnątrz skóry, jak i pod nią. Kaczka powinna leżakować w przyprawach minimum 2 godziny.

TRIK 2
Aby skórka była chrupiąca trzeba kaczkę wysuszyć. Nie może zatem dłużej pluskać się w marynacie – kładziemy ją na metalowej kratce do wypieków, a pod spód wsuwamy talerz, aby wyciekająca marynata nie rozpłynęła nam się we wszystkich kierunkach. Następnie wkładamy tę konstrukcję do lodówki na 2 noce (a przynamniej jedną).

TRIK 3
Aby mięso było soczyste w kaczkę wstrzykujemy sok z cytryny (najwygodniej tam, gdzie ma sporo mięśni, czyli udka, piersi). Jeśli niczym Julia Child kochamy masło, możemy dwie jego ćwiartki wepchnąć pod skórę. Ponadto smaczku dodaje fakt, że jest to jawna inspiracja słynnym kurczakiem Food Emperora.

TRIK 4
Aby skórka była chrupiąca wkładamy kaczkę na butelkę piwa lub na specjalny stojak.

TRIK 5
Aby skórka była chrupiąca zanim rozgrzejemy piekarnik na godzinę wstawiamy kaczkę na dodatkowe suszenie przy włączonym termoobiegu (min. 30 minut).

TRIK 6
Aby skórka była chrupiąca wpierw kaczkę przypiekamy. W tym celu ustawiamy w piekarniku wysoką temperaturę (230 stopni), a dopiero po 15 minutach obniżamy ją do 180 i pieczemy ok. godzinę (czas pieczenia zależny jest od wielkości ptaka – 15 minut na 500g)

TRIK 7
Aby kaczka była aromatyczna i soczysta podczas pieczenia polewamy ją marynatą oraz wytapiającym się z niej tłuszczem za pomocą szprycy.

TRIK 8
Aby w jednym kęsie docenić fakt, że nasza kaczka jest aromatyczna, soczysta i ma chrupiącą skórkę należy właściwie ją pokroić, najlepiej na chińską modłę. Z kaczki, którą ściągnęliśmy z butelki lub stojaka i daliśmy jej chwilę odpocząć, wykrawamy cienkie plastry ze słuszną porcją skórki.

kaczka1
kaczka5