main

[SZORTY]

Degustacja sake (nihonshu) z Yusuke Koike

2020-03-02

Kuchnie Azji chyba nigdy się nam nie znudzą, bo ciągle poznajemy coś nowego. Nowe smaki, nowe produkty, nowych ludzi.

I choć temat japońskiego nihonshu (znanego w języku polskim i na Zachodzie jako sake) był już na blogu poruszany kilkukrotnie, to wiele wskazuje na to, że wreszcie czas przysiąść do tego zagadnienia na poważnie.

Wraz z Yusuke Koike (Degustacja Sake), Kuramochi Kazuya, Andrzej BeroRafał Bernatowitz (BernOnTable) mieliśmy przyjemność zorganizować degustację tego trunku połączoną z food pairingiem. Choć właściwie powinniśmy napisać, że wydarzenie zorganizował Yusuke przy naszej niewielkiej pomocy.

Z czego wytwarza się sake? O co chodzi ze stopniem wypolerowania ryżu? Co to jest koji? W jakiej temperaturze podawać sake? Jakie naczynia będą odpowiednie? Z jakimi daniami je łączyć? Skąd się bierze umami w sake? To chyba najwyższy czas, żeby na blogu pojawił się nowy tekst poruszający wszystkie te zagadnienia.

W pairingu dla nas najciekawsze było zestawienie nukazuke (fermentacji na bazie „otrębów ryżowych”) i kasuzuke (fermentacji i marynowania na bazie wytłoczyn z produkcji sake – sake kasu).

Mamy nadzieję, że to dopiero początek popularyzacji i zwiększenia dostępności japońskiego nihonshu w Polsce – nie tylko w kontekście kuchni japońskiej. Choć nie ukrywamy, że marzy się nam w Warszawie izakaya z prawdziwego zdarzenia, gdzie można przyjść ze znajomymi i w kameralnej, swobodnej atmosferze napić się alkoholu w towarzystwie przystawek, przekąsek i niewielkich dań.

A może bylibyście zainteresowani takimi kameralnymi degustacjami, którym towarzyszyć będzie ciepła kuchnia japońska. To da się zrobić! ?