main

RestauracjeWege

Xin Chào – Wietnam przy Placu Unii

Wiktoria Górecka - 2017-11-30

Wietnamska gastronomia ma wiele twarzy. Po czasach dominacji barów orientalnych przychodzi czas na bistra. Podzielić możemy je na trzy rodzaje konceptów: polsko-wietnamski, wietnamski – drugiego pokolenia oraz wietnamski, łączący generacje. Nowy warszawski lokal Xin Chào reprezentuje tę ostatnią kategorię, co widać w dbałości o wystrój i atmosferę miejsca, przy jednoczesnym niezdecydowaniu, co do stopnia autentyzmu menu.

Po czasach dominacji barów orientalnych przychodzi czas na bistra

Wydawać by się mogło, że korzystanie pełnymi garściami z doświadczenia kulinarnego pierwszego pokolenia Wietnamczyków mieszkających w Polsce to droga do sukcesu. Niestety lata kontaktu z polskimi klientami sprawiły, że nie dowierzają oni, że jesteśmy gotowi na prawdziwie wietnamskie smaki. Cenne, domowe przepisy zostają „oswojone” – czy to dobrze oceńcie sami, w końcu nie każdy musi być amatorem silnych aromatów fermentowanej pasty krewetkowej. 😉 Jest to też droga do wprowadzania nieortodoksyjnych dań np. bezmięsnego phở – ciekawi jesteśmy czy zasmakuje stołecznym weganom. Kolejną ciekawostką jest phở cuốn, czyli mięsiwo, warzywa i zioła zawinięte w świeże ryżowe ciasto – być może jest to jedyna restauracja, która serwuje to popularne w Hanoi danie.

Wybraliśmy dla Was trzy hity z menu, których warto spróbować:

  • grillowane szaszłyki wieprzowe (nem lụi). To bardzo ciekawe danie z centralnego Wietnamu, podawane z sosem na bazie orzechów arachidowych, sosu rybnego oraz wątróbki. Nam najbardziej smakują zawinięte z ziołami i piklami w papier ryżowy.
  • Duży potencjał ma również wołowina w sosie winnym, podawana z bagietką (bánh mì sốt vang).
  • Ryżowe kluseczki z czarnym sezamem, podawane na gorąco w cukrowym syropie (bánh trôi tàu). To weekendowy specjał wietnamskiej mamy – pracochłonny w przygotowaniu, a znika w sekundę.

Niedługo do rodzinnego Xin Chào wrócimy na przegląd całego menu i obowiązkowo – na uczciwie mocną wietnamską kawę (to jedno z niewielu miejsc, gdzie smakuje tak jak w Wietnamie), więc trzymajcie rękę na pulsie.

Xin Chào

Adres: Marszałkowska 4, Warszawa
Godziny otwarcia: pon.-pt. 10:00-21:00; sob.-niedz. 11:00-20:00
Telefon: 899 830 555

nem lụi
nem lụi
bánh mì sốt vang
bánh mì sốt vang
bánh trôi tàu
wietnamska kawa
phở bò tái
phở bò tái
bún ngan măng
bún ngan măng (zupa z kaczką i bambusem)
phở bò sốt vang
phở bò sốt vang
wegańskie phở
wegańskie phở
phở cuốn
phở cuốn