main

[SZORTY]

Wagashi na japońskie święto Tanabata

2016-07-13

Tanabata (七夕羊羹) to w dosłownym tłumaczeniu siódmy wieczór. Ten najbardziej szczęśliwy, w którym spełniają się marzenia przypada na 7. lipca, kiedy w dacie pojawiają się aż dwie zapewniające pomyślność cyfry.

Wszelkie znaki na ziemi i niebie świadczą o tym, że to dzień wyjątkowy – na północnym niebie spotykają się dwie gwiazdy symbolizujące parę rozdzielonych kochanków: tkającą księżniczkę Orihime 織姫 (Wega) oraz pasterza Hikoboshi 彦星 (Altair), wypasającego znaki zodiaku.

Zanim jednak zapatrzyliśmy się w niebo udało nam się przygotować japońskie słodycze. Wszystko dzięki organizatorom Tanabaty na Pradze w Muzuem Azji i Pacyfiku oraz prowadzącej warsztaty autorce bloga Moje Wagashi i nie tylko.

japonia(5)
japonia(1)
japonia(2)
japonia(4)
japonia(6)
japonia(7)
japonia(8)
japonia(9)
japonia(3)

Wagashi (和菓子) jak to słodycze nie są przesadnie zdrowe (w składzie głównie ryż, fasola, cukier, barwniki, agar), ale za to przybierają niezwykle wysublimowane formy. Co zaskakujące estetyka, symbolika i odpowiednie dopasowanie do okazji czy pory roku mają dużo większe znaczenie niż smak. Dominującą słodycz warto zatem sparować z intensywną zieloną herbatą np. sproszkowanymi liśćmi matcha.

Chodzą słuchy, że już niedługo odbędą się kolejne warsztaty, ale w międzyczasie warto zaglądać na  bloga Moje Wagashi i nie tylko, bo jest prawdziwą skarbnicą wiedzy i przepisów ze zdjęciami. Kolejny krok wtajemniczenia to kompendium wiedzy o japońskich słodyczach autorstwa Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek.